Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka

25
maj
2018

Posted by nawiejskiej

Posted in Komisje Sejmowe

0 Comments

20 marca 2018

Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka /SPC/ rozpatrzyła uchwałę Senatu w sprawie ustawy o komornikach sądowych (druk nr 2336).
Senat zaproponował 20 poprawek. Komisja wnosi o ich przyjęcie.
Poprawki zakładały m.in.:
– doprecyzowanie pojęcia niedoboru finansowego rozumianego jako wydatkowanie środków podlegających dokumentacji na działalność niezgodną z ich przeznaczeniem (powstanie niedoboru skutkuje z urzędu odwołaniem przez Ministra Sprawiedliwości, komornika z zajmowanego stanowiska),
– że w razie sporu pomiędzy komornikiem obejmującym kancelarię a osobą, która zajmowała stanowisko komornika, dotyczącego wartości ruchomości stanowiących wyposażenie kancelarii wysokość wynagrodzenia za te ruchomości określi sąd mając na względzie aktualną ich wartość rynkową.
Sprawozdawca – poseł Waldemar Buda (PiS).

Komisja rozpatrzyła sprawozdanie podkomisji nadzwyczajnej o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o Służbie Więziennej oraz niektórych innych ustaw (druk nr 2155).
Projekt ma na celu zmianę systemu naboru oraz szkolenia i doskonalenia zawodowego funkcjonariuszy Służby Więziennej oraz utworzenie uczelni Służby Więziennej, wzorowanej na rozwiązaniach stosowanych w Wojsku Polskim, Policji czy w Państwowej Straży Pożarnej, kształcącej przyszłe kadry dla potrzeb więziennictwa.
Komisja przyjęła sprawozdanie w brzmieniu sprawozdania podkomisji.
Zgłoszono wniosek mniejszości, w którym proponuje się aby nabór na wyższe stanowiska kierownicze w Służbie Więziennej był otwarty i odbywał się w drodze konkursu.
Sprawozdawca – poseł Andrzej Matusiewicz (PiS).

Komisja rozpatrzyła rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o Służbie Więziennej i ustawy – Kodeks karny wykonawczy (druk nr 2290).
Projekt ma na celu umożliwienie Służbie Więziennej, w przypadku decyzji Ministra Sprawiedliwości, pełnego wykonywania zadań związanych z odbywaniem kary w Systemie Dozoru Elektronicznego (SDE), tj. nie tylko w zakresie czynności związanych z obsługą centrali monitorowania (jak dotychczas), ale w zakresie wszystkich pozostałych czynności. W efekcie nawet w przypadku wystąpienia poważnych zdarzeń krytycznych, kiedy to upoważniony podmiot dozorujący (podmiot prywatny wyłaniany w drodze przetargu publicznego) zaprzestanie wykonywania kar w SDE, nowa regulacja ustawowa umożliwi sprawne i pilne przejęcie ich realizacji przez Służbę Więzienną
Komisja przyjęła poprawki ujednolicające i doprecyzowujące.
Komisja przyjęła sprawozdanie.
Sprawozdawca – poseł Bartłomiej Wróblewski (PiS).
W posiedzeniu uczestniczyli: sekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości – Patryk Jaki, zastępca dyrektora generalnego Służby Więziennej – Marcin Strzelec oraz prezes Krajowej Rady Komorniczej – Rafał Fronczek.