Komisja Zdrowia

22
maj
2018

Posted by nawiejskiej

Posted in Komisje Sejmowe

0 Comments

19 marca 2018

Komisja Zdrowia /ZDR/ na posiedzeniu wyjazdowym w Urzędzie Miejskim w Sosnowcu, zwołanym w trybie art. 152 ust. 2 regulaminu Sejmu, na wniosek grupy posłów, zapoznała się z „Informacją Ministra Zdrowia Łukasza Szumowskiego oraz Ministra Środowiska Henryka Kowalczyka w sprawie ograniczenia szkodliwości smogu”.
Uzasadnienie wniosku o zwołanie posiedzenia przedstawił przewodniczący Komisji – poseł Bartosz Arłukowicz (PO).
Informację przedstawili: podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia – Zbigniew Król oraz podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska – Sławomir Mazurek.
Polska znajduje się w niechlubnej czołówce najbardziej zanieczyszczonych krajów Unii Europejskiej. Wpływ smogu na zdrowie jest bardzo niekorzystny. Światowa Organizacja Zdrowia alarmuje, że z powodu zanieczyszczenia powietrza umiera w Polsce ok. 45 tys. osób. Istnieje konieczność szybkiego ograniczenia smogu.
Przedstawiciele władz samorządowych (m.in. burmistrz Wadowic, prezydent Sosnowca) zaapelowali o pomoc rządową w walce z zanieczyszczeniem powietrza. Stwierdzili, że środki przeznaczane przez poszczególne jednostki samorządowe na ten cel są niewystarczające, a podejmowane działania nie przynoszą radykalnej poprawy jakości powietrza. Brakuje również spójnej polityki rządu i samorządów nastawionej na walkę ze smogiem.
W trakcie dyskusji poruszono następujące tematy:
– kryteria programu pilotażowego walki ze smogiem,
– choroby wywoływane przez pyły PM10 i PM2,5, wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (WWA) oraz tlenek azotu,
– przyczyny powstawania smogu,
– obszary najbardziej zanieczyszczone w Polsce,
– środki Ministerstwa Zdrowia na walkę ze smogiem,
– edukacja społeczeństwa – podnoszenie świadomości szkodliwości smogu,
– badania epidemiologiczne – przyczyny znacznego wzrostu zgonów.
Posłowie podkreślili konieczność wspólnego działania w celu ograniczenia występowania smogu oraz konieczność współfinansowania walki ze smogiem.