Komisje: Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej oraz Rolnictwa i Rozwoju Wsi

23
marzec
2017

Posted by nawiejskiej

Posted in Komisje Sejmowe

0 Comments

9  marca 2017

Komisje: Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej /GMZ/ oraz Rolnictwa i Rozwoju Wsi /RRW/ rozpatrzyły rządowy dokument: Sprawozdanie o pomocy publicznej udzielanej w sektorze rolnictwa lub rybołówstwa w Rzeczypospolitej Polskiej w 2015 r. (druk nr 1236).
Sprawozdanie przedstawił sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Jacek Bogucki.
Sprawozdanie zostało przygotowane na podstawie art. 36 ust. 1 ustawy z dnia 30 kwietnia 2004 r. o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej.
Pomoc publiczna w rolnictwie lub rybołówstwie była udzielana w następujących formach: dotacji; ulg i zwolnień podatkowych; pożyczek i kredytów udzielanych na warunkach korzystniejszych od oferowanych na rynku; poręczeń i gwarancji udzielanych na warunkach korzystniejszych od oferowanych na rynku; dopłat do oprocentowania kredytów bankowych oraz częściowej spłaty kapitału kredytu bankowego; zaniechania poboru podatku, odroczenia terminu jego zapłaty, rozłożenia na raty podatku lub zaległości podatkowej wraz z odsetkami za zwłokę oraz umorzenia zaległości podatkowej lub odsetek za zwłokę lub opłaty prolongacyjnej; umorzenia lub zaniechania poboru należności albo odraczania lub rozkładania na raty płatności należności stanowiących środki publiczne; zbycia lub oddania do korzystania mienia będącego własnością Skarbu Państwa lub jednostek samorządu terytorialnego na warunkach korzystniejszych od oferowanych na rynku
W 2015 r. w sektorze rolnictwa udzielono pomocy de minimis w wysokości 64.845.719,49 euro, co stanowiło 28,73% limitu skumulowanej kwoty pomocy de minimis określonego dla Polski na okres trzech lat podatkowych, który wynosił 225.700.000 euro.
W 2015 roku w sektorze rolnictwa udzielono pomocy publicznej w dwóch kategoriach.
W kategorii A, obejmującej pomoc przekazywaną w całości beneficjentowi (dotacje, refundacje, zwolnienia z podatku, opłat publicznych, zaniechanie poboru podatku, umorzenia podatku i odsetek, oddanie mienia do korzystania, zbycie mienia na warunkach korzystniejszych od oferowanych na rynku), pomoc wyniosła 2.223,8 tys. zł.
W kategorii C, obejmującej transfery finansowe w formie preferencyjnych pożyczek i dopłat do oprocentowania kredytów bankowych dla banków lub odroczenia, rozłożenia terminu zapłaty podatku lub opłaty, udzielono pomocy na kwotę 100 tys. zł.
W sektorze rybołówstwa w 2015 r. udzielono pomocy de minimis w wysokości 3.014.410,93 euro, co stanowi 7,29% limitu skumulowanej kwoty pomocy de minimis określonej dla Polski, który wynosił 41.330.000 euro.
Komisje wnoszą o przyjęcie dokumentu z druku 1236.
Sprawozdawca – poseł Piotr Polak (PiS).
W posiedzeniu uczestniczyli: sekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej – Jerzy Materna oraz przewodniczący Zespołu Doradczego ds. Rybołówstwa Bałtyckiego przy Ministrze Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej – Jerzy Wysoczański.