Komisje: Ustawodawcza oraz Sprawiedliwości i Praw Człowieka

19
sierpień
2016

Posted by nawiejskiej

Posted in Komisje Sejmowe

0 Comments

20 lipca 2016

Komisje: Ustawodawcza /UST/ oraz Sprawiedliwości i Praw Człowieka /SPC/ zapoznały się z Informacją o istotnych problemach wynikających z działalności i orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego w 2015 r. (druk nr 470).
Informację przedstawił prezes Trybunału Konstytucyjnego – Andrzej Rzepliński.
W 2015 r. do Trybunału Konstytucyjnego wpłynęło łącznie 623 wniosków, pytań prawnych i skarg konstytucyjnych (o 17,5% więcej niż w roku 2014). W porównaniu z rokiem poprzednim liczba spraw podlegających wstępnemu rozpoznaniu wzrosła o 6%, a liczba spraw, które nie podlegały wstępnemu rozpoznaniu, o 60%. Sprawy wniesione w trybie skargi konstytucyjnej stanowiły 65% wszystkich wniesionych spraw. Rozpoznaniu wstępnemu podlegało 408 skarg konstytucyjnych oraz 34 wnioski pochodzące od podmiotów o ograniczonej legitymacji wnioskowej. Wpływ skarg był większy o 9% w stosunku do roku 2014, a wpływ wniosków był mniejszy o 19%.
W 2015 r. Trybunał Konstytucyjny wydał 63 wyroki oraz 110 postanowień o umorzeniu postępowania, w tym jedno postanowienie o częściowym umorzeniu postępowania przed wydaniem wyroku. W stosunku do roku poprzedniego nastąpił wzrost ogólnej liczby wydanych orzeczeń (o 45%). Wydając 173 orzeczenia, Trybunał Konstytucyjny rozpoznał w sumie 303 sprawy, co stanowi wzrost o 93% w stosunku do roku 2014 r.
Prezes Trybunału Konstytucyjnego przedstawił istotne zagadnienia konstytucyjne wynikające z wyroków wydanych w 2015 r. oraz omówił skutki orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego dla prawodawcy. Ponadto Prezes TK poinformował o przebiegu współpracy z innymi sądami w Polsce oraz z Trybunałem Sprawiedliwości UE i Europejskim Trybunałem Praw Człowieka.
W trakcie dyskusji posłowie wyrażali swoją aprobatę albo dezaprobatę dla działalności Trybunału Konstytucyjnego i jego Prezesa w związku z trwającym sporem dotyczącym tej instytucji.
Do przedstawienia sprawozdania na posiedzeniu Sejmu upoważniono posła Marka Asta (PiS).
W posiedzeniu uczestniczył szef Biura Trybunału Konstytucyjnego – Maciej Graniecki.