Kosiniak-Kamysz przypomina niespełnione obietnice PiS

13
Grudzień
2017

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

Prezes PSL podczas sejmowej debaty nad expose premiera Morawieckiego mówił,, że jego ugrupowanie nie może poprzeć tego rządu, bo nie jest to rząd zgody narodowej. Punktował również brak realizacji zapowiedzi partii rządzącej przez gabinet Beaty Szydło.

W Sejmie wczoraj odbyło się zaprzysiężenie nowego rządu PiS. Jednak zapowiadana przez premier Beatę Szydło rekonstrukcja ograniczyła się do kosmetycznej zmiany, która dotknęła jedynie dotychczasową prezes Rady Ministrów. Lider ludowców nawiązując do tej zmiany powiedział – Pan nie urodził się wczoraj. Pan był w tym rządzie megaministrem, mógł pan wszystko. A co pan zrobił? –pytał premiera Morawieckiego.

Kosiniak-Kamysz przypomniał rządzącym obietnice składane osobom starszym. – Gdzie jest 500 zł dodatku dla seniorów? Obiecywaliście to starszym osobom. To te obiecanki cacanki mają postawić sobie na stole? Chcieliście zrobić ich w konia, ale oni nie dali się nabrać. Gdzie są leki za darmo? Co to za waloryzacja? Dlaczego nie poparliście dodatku dla emerytów? – wyliczał. – Nie ma 500plus dla seniorów. Nie ma też pomocy dla samotnych matek – kontynuował. – Wyeliminowaliście je z programu 500 plus. Co więcej nie daliście im szans na lepszy byt, odrzucając pomysł „Złotówka za złotówkę” – mówił szef PSL.

Kolejna kwestia, na którą zwrócił uwagę lider ludowców dotyczyła walki ze smogiem. – Mówił pan o pakiecie antysmogowym. Z 14 punktów tego planu ile pan zrealizował? Nie ma wsparcia dla rodzin kupujących piece. Nie ma wsparcia dla samorządów – powiedział.

Kosiniak-Kamysz mówił także o działaniach poprzedniego rządu wobec samorządów. – Chcecie współpracować z samorządami? Przez 2 lata obcinacie ich kompetencje. Dobrzy gospodarze małych ojczyzn są dla was „sitwą”, tak nazywacie jeden z fundamentów funkcjonowania państwa – przypominał.

– Nie miał pan dobrego serca dla rolników. Co złego zrobili panu, że gnębiono ich kontrolami na dożynkach? – pytał prezes PSL. – ASF? Zostawiliśmy 3 ogniska i opanowaną sytuację. Dzisiaj mamy ich 104 i ministra, który nie ma pomysłu na rozwiązanie tego problemu. (…) To my zostawiliśmy rolników z dopłatami na średnim poziomie europejskim. Wy obiecaliście ich podwojenie. Wiecie, że nie ma szans na to! Nie ma cen minimalnych gwarantowanych, nie będzie więcej środków dla Polski w nowej perspektywie, bo skłóciliście się z wszystkimi w Unii Europejskiej. To wasza prawda o wsi – powiedział Kosiniak-Kamysz przypominając obietnice i działania PiS dotyczące rolnictwa.

– Możecie być pewni: będziemy każdego dnia upominać się o każdego którego pomijacie, wykorzystaliście i odrzuciliście. Przywrócimy Polsce braterstwo, przywrócimy zgodę i normalność. Umocnimy pozycję Polski w Europie – to jest nasze zadanie, gdy wygramy wybory. A możecie być pewni wygramy je! – stwierdził lider ludowców.