Krzysztof Jurgiel zrezygnował ze stanowiska

19
Czerwiec
2018

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

Minister, ze względów osobistych, złożył rezygnację ze stanowiska Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi – poinformował resort.

65-letni Krzysztof Jurgiel był ministrem od 16 listopada 2015 r., najpierw w rządzie Beaty Szydło, a później Mateusza Morawieckiego. Poprzednio kierował resortem w latach 2006-2007. W poprzedniej kadencji Sejmu pełnił funkcję przewodniczącego sejmowej komisji rolnictwa.

Opozycja krytycznie oceniała poczynania Jurgiela na stanowisko ministra rolnictwa i wielokrotnie domagała się jego odwołania. Jedną z największych porażek szefa resortu była wymiana dyrektorów stadnin koni arabskich w Janowie Podlaskim i Michałowie, co zapoczątkowało niepowodzenia w sprzedaży koni arabskich oraz spadek prestiżu imprezy „Pride of Poland”. Kolejny poważny zarzut stawiany Jurgielowi, przez część organizacji rolniczych oraz posłów opozycji, dotyczy braku efektów w walce z afrykańskim pomorem świń. Choroba ciągle się rozprzestrzenia, obejmując coraz więcej powiatów Polski wschodniej. Wirus dotarł na Mazowsze, przekraczając linię Wisły a to powoduje coraz większe straty rolników oraz problemy z eksportem mięsa na rynki zagraniczne.