Kukiz’ 15 opowiada się za podwyższeniem kwoty wolnej od podatku

20
Czerwiec
2017

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

Posłowie ugrupowania Pawła Kukiza zapowiedzieli złożenie w Sejmie projektu ustawy przewidującego podwyższenie kwoty wolnej od podatku dla wszystkich obywateli z 3091 zł do 30451 zł  – jaka przysługuje posłom i senatorom.

– Posłowie i senatorowie troszkę odlecieli – zapewnili sobie kwotę wolną od podatku 10 razy wyższą niż ma przeciętny obywatel, mianowicie na poziomie 30 tys. 451 zł. My dzisiaj składamy projekt przewidujący podwyższenie kwoty wolnej dla pozostałych obywateli właśnie do 30 tys. 451 zł., z 3 tys. 091 zł. jak ma większość – powiedział podczas briefingu w Sejmie Stanisław Tyszka. Według niego, politycy dzięki temu zapewnili sobie nieopodatkowaną dietę poselską. – W ten sposób zwiększając ten nieopodatkowany dochód. A z drugiej strony pozostała część obywateli ma najniższą w Europie kwotę wolną od podatku – argumentował wicemarszałek Sejmu.

 Z kolei jego partyjny kolega Jakub Kulesza stwierdził, że – Jako podatnicy, jako obywatele jesteśmy co roku okradani, co roku zwiększane są nam podatki z tytułu pracy. (…) Ta kwota wolna od podatku stała się już symbolem niespełnionych obietnic wyborczych. Obiecywała nam pani premier Beata Szydło, obiecywał nam prezydent Andrzej Duda, że wreszcie kwota zwolnienia z podatku dochodowego zostanie nam podniesiona – przypomniał poseł Kukiz’15. – Pierwszym naszym działaniem było pokazanie hipokryzji polityków, którzy odpowiadają za tak niską kwotę wolną od podatku. Polityków, którzy sami swoją kwotę wolną od podatku mają 10 razy większą. Złożyliśmy projekt, który miał na celu opodatkowanie diet poselskich, czyli zrównanie posłów i senatorów w prawach z nami obywatelami – powiedział Kulesza. Jednocześnie przypomniał, że pierwszy projekt złożony przez klub Kukiz’ 15 został „zamrożony”. – Natomiast teraz wychodzimy z drugim projektem bardziej obywatelskim. Chcemy zrównać zwykłych obywateli w prawach z posłami. Chcemy zwiększyć ich kwotę wolną od podatku do poziomu 30 tys. złotych. Będzie to oznaczało ogromne podwyżki, realne podwyżki poprzez realne zmniejszenie opodatkowania pracy – podkreśli Kulesza.