Litewsko-polskie forum ekonomiczne

26
Kwiecień
2018

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

Odbywająca się w Wilnie szósta edycja litewsko-polskiego Forum Ekonomicznego została poświęcona rozmowom na temat budowania porozumienia między Polską i Litwą w wielu różnych sferach życia społecznego, przede wszystkim w obszarze historii, polityki i kultury – poinformowało ministerstwo inwestycji i rozwoju.

Podczas Forum wiceminister Andżelika Możdżanowska wzięła udział w panelu dyskusyjnym pt. Warunki i narzędzia dla biznesu na Litwie i w Polsce – zalety i wady, najlepsze praktyki. Wiceszefowa resortu inwestycji zwróciła uwagę na  pozytywne trendy widoczne w danych dotyczących polsko-litewskich obrotów handlowych.

„W 2017 r. wartość polskiego eksportu na Litwę wyniosła 2 911,0 mln EUR, a wartość importu z Litwy 1 604,2 mln EUR . Dynamika polsko-litewskich obrotów handlowych wyniosła 17,7%. Eksport na Litwę wzrósł o 11,5%, a import z Litwy wzrósł o 31,1%.” – przypomina ministerstwo.

 – Stronę polską bardzo cieszy dobra współpraca sektora biznesu polskiego i litewskiego. Biznes korzysta przede wszystkim z możliwości jakie wynikają z funkcjonowania wspólnego rynku. Z pewnością można podjąć jeszcze szereg działań by wzmocnić tę współpracę. Każde działania, jakie byłyby podejmowane przez stronę rządową powinny być z myślą o przedsiębiorcach jak i też obywatelach   – mówiła Możdżanowska.