Marszałek Sejmu o współpracy sojuszniczej w obliczu konfliktu na Ukrainie

15
Maj
2015

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

Zmiany w regionalnej polityce sojuszniczej Polski w kontekście wojny na Ukrainie były tematem roboczej dyskusji w Helenowie pod Warszawą, w której uczestniczył marszałek Sejmu. Radosław Sikorski wziął w niej udział na zaproszenie współprzewodniczących Center for European Policy Analysis Strategic Assessment Group – współorganizatora cyklu spotkań, w ramach którego odbyła się debata. Oprócz amerykańskiego think tanku organizatorami wydarzenia są też MON i Polski Instytut Spraw Międzynarodowych. Spotkanie odbyło się w wąskim gronie ekspertów.

Marszałek Sejmu mówił m.in. o wpływie sytuacji na Ukrainie na zdolność Polski w zakresie organizowania i przewodniczenia koalicjom państw Europy Środkowo-Wschodniej w obszarze ważnych zadań politycznych i bezpieczeństwa. Radosław Sikorski przedstawił swoją ocenę dotyczącą prawdopodobnej reakcji krajów sąsiedzkich, w kontekście konfliktu na Ukrainie, w przypadku kryzysu w sferze bezpieczeństwa. Podzielił się też spostrzeżeniami dotyczącymi kształtu strategii Polski w obliczu różnic stanowisk na temat Rosji wśród krajów Europy Środkowo-Wschodniej.
Center for European Policy Analysis to założony w 2005 r. instytut badawczy o charakterze non-profit z siedzibą w Waszyngtonie. Specjalizuje się w analizach na temat Europy Środkowej i Wschodniej, polityce państw tego obszaru, ich pozycji w Unii Europejskiej oraz relacjach transatlantyckich.