Marszałek Sejmu spotka się z szefem parlamentu Ukrainy

28
Kwiecień
2015

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

W środę, 29 kwietnia marszałek Sejmu Radosław Sikorski będzie rozmawiał z przewodniczącym Rady Najwyższej Ukrainy Wołodymyrem Grojsmanem. Planowane tematy spotkania obejmują m.in. realizację strategicznego partnerstwa łączącego Polskę i Ukrainę, w tym na poziomie parlamentarnym, jak również sprawy wpisane we wspólną, polsko-ukraińską historię.

Marszałek Sikorski i przewodniczący Grojsman mają również rozmawiać o konflikcie w Donbasie i realizacji porozumień pokojowych. Spotkanie będzie także okazją do rozmowy o niezbędnych reformach na Ukrainie i polskim wsparciu dla procesu przemian u naszego wschodniego sąsiada.

Szef ukraińskiego parlamentu przybędzie z dwudniową oficjalną wizytą do Polski na zaproszenie marszałka Sikorskiego. Pobyt w naszym kraju Wołodymyr Grojsman rozpocznie od złożenia wieńca na Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie. Przewodniczący spotka się także m.in. z marszałkiem Senatu Bogdanem Borusewiczem i premier Ewą Kopacz. Ponadto, Wołodymyr Grojsman wygłosi wykład w Kolegium Europejskim w Natolinie.

Polska i Ukraina utrzymują intensywne kontakty parlamentarne – na szczeblu szefów parlamentów, komisji (m.in. spraw zagranicznych i UE, a po stronie ukraińskiej ds. integracji europejskiej) oraz grup bilateralnych. W tej kadencji w Sejmie i Senacie działa Polsko-Ukraińska Grupa Parlamentarna, licząca aktualnie 51 posłów i 8 senatorów. Delegacje polskiego parlamentu i Rady Najwyższej Ukrainy spotykają się też w ramach Zgromadzenia Parlamentarnego Polski i Ukrainy, które m.in. rozpatruje kwestie ważne dla obu krajów oraz przyjmuje wspólne stanowiska.
PROGRAM
godz. 14.00 spotkanie marszałka Sejmu Radosława Sikorskiego z przewodniczącym Rady Najwyższej Ukrainy Wołodymyrem Grojsmanem
Gabinet Marszałka Sejmu
Photo opp. przed spotkaniem

godz. 14.45 oświadczenia dla mediów marszałka Sejmu i przewodniczącego Rady Najwyższej Ukrainy
Hall przed Salą Kolumnową
Tłumaczenie konsekutywne