MC uspokaja, że kary za naruszenie ochrony danych osobowych to ostateczność

04
Czerwiec
2018

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

Ministerstwo przypomina, że RODO to nie tylko kary. Właściciele małych firm nie powinni obawiać się wielomilionowych kar.

„RODO jasno mówi o tym, że przetwarzanie danych jest możliwe za zgodą tego, kogo dotyczą (lub np. na podstawie odpowiedniej umowy albo jednej z czterech innych przesłanek). Za naruszenie prawa do ochrony danych przewiduje kary – do 20 milionów euro lub 4 proc. całego obrotu firmy” – przypomina resort.

– Kary finansowe to jeden z mitów unijnej reformy. Uspokajamy. Nie ma mowy o 20 milionach kary dla fryzjerki czy mechanika – mówi Agnieszka Kułakowska z Departamentu Zarządzania Danymi Ministerstwa Cyfryzacji. – Kara finansowa zależy od wagi wykroczenia, od wielkości przedsiębiorcy – dodaje.

Ewentualne kary będzie nakładał Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych (UODO), jednak jest to ostateczność. „Poza karami RODO wprowadza ostrzeżenia, upomnienia, możliwość wydania decyzji bez kary oraz dużo okoliczności, które organ musi wziąć pod uwagę ustalając wysokość kary” – informuje ministerstwo.

„RODO nakłada też obowiązek powiadomienia o wycieku danych. Firmy mają 72 godziny na poinformowanie prezesa UODO o wycieku danych, zniszczeniu bądź nieautoryzowanym naruszeniu danych osobowych” – przypomina MC.