Misja obserwacyjna Sejmu i Senatu w Gruzji

03
październik
2016

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

Od 4 do 9 października br. w Gruzji niezależna misja obserwacyjna Sejmu i Senatu będzie prowadzić obserwację w związku z wyborami parlamentarnymi, zaplanowanymi na 8 października br. Ze względu na znaczenie polsko-gruzińskich relacji Sejm i Senat podjęły decyzję o udziale w misji 24 parlamentarzystów.

Gruzińskie wybory obserwować będą posłowie: Magdalena Błeńska, Piotr Cieśliński, Małgorzata Gosiewska (koordynator misji), Zbigniew Konwiński, Wojciech Kossakowski, Robert Kropiwnicki, Bernadeta Krynicka, Michał Jaros, Arkadiusz Mularczyk, Krzysztof Ostrowski, Anna Paluch, Marcin Porzucek, Piotr Pyzik i Elżbieta Radziszewska. Natomiast Izbę drugą polskiego parlamentu będą reprezentować senatorowie: Ryszard Bonisławski, Zbigniew Cichoń, Leszek Czarnobaj, Arkadiusz Grabowski, Andrzej Pająk, Marek Pęk, Grażyna Sztark, Aleksander Szwed, Jerzy Wcisła oraz Alicja Zając.

Misja obserwacyjna Sejmu i Senatu w Gruzji opiera się na zasadach niezależności, neutralności, nieingerowania w proces wyborczy i poszanowania lokalnego prawa. Działania podejmowane przez członków misji będą podzielone na trzy etapy.

Od 4 do 6 października br. szefowa misji Małgorzata Gosiewska, posłanka Elżbieta Radziszewska i senator Arkadiusz Grabowski będą monitorować ostatni etap kampanii wyborczej. Spotkają się z przedstawicielami centralnej i lokalnych komisji wyborczych, komitetów wyborczych partii politycznych, a także z organizacjami pozarządowymi i obserwatorami monitorującymi kampanię wyborczą.

7 października wszyscy członkowie misji podzieleni na 12 zespołów będą obserwowali ostatnie przygotowania do wyborów w różnych częściach Gruzji. Natomiast 8 października zespoły obserwatorów Sejmu i Senatu monitorować będą proces głosowania w różnych częściach kraju, a 9 października podsumują misję obserwacyjną na konferencji prasowej.

Niezależnie od misji obserwacyjnej organizowanej przez Sejm i Senat w obserwacji kampanii wyborczej i monitorowaniu procesu wyborczego w Gruzji uczestniczyć będą również posłowie, którzy są członkami delegacji Sejmu i Senatu do Zgromadzenia Parlamentarnego NATO (Paweł Bejda i Krzysztof Łapiński) oraz ZP Rady Europy (Killion Munyama).