MZ chce żeby JST razem ze szkołami przygotowały pomieszczenia pod gabinety zdrowotne

04
Sierpień
2017

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

W resorcie zdrowia trwają prace nad projektem ustawy o medycynie szkolnej. Ministerstwo zakłada, że system będzie obejmował gabinety zdrowotne prowadzone przez pielęgniarkę lub higienistkę, gabinety dentystyczne w szkołach oraz dentobusy.

Konstanty Radziwiłł poinformował, że resort zamierza zachęcać samorządy, żeby razem ze szkołami przygotowały pomieszczenia na szkolne gabinety. Za wyposażenie odpowiadałoby ministerstwo, a koszt świadczeń pokrywałby NFZ.

– Szkoła musiałaby doprowadzić pomieszczenie do stanu, w którym można ulokować gabinet – to byłby koszt jednostki samorządu terytorialnego. Ze strony MZ będzie oferta wyposażenia tego gabinetu, a dentysta będzie finansowany z NFZ. Taki konglomerat trzech źródeł finansowania – powiedział Radziwiłł. Natomiast – tam gdzie nie będzie gabinetu szkolnego będzie albo gabinet w sąsiedztwie, albo dentobus – dodał. Według szefa resortu zdrowia, gabinety dentystyczne mają uzasadnienie w większych szkołach. – Jest rzeczą oczywistą, że w małych szkołach nie ma sensu lokować takiego gabinetu, to byłoby zupełnie nieopłacalne – stwierdził Radziwiłł.

Minister poinformował, że w pierwszej kolejności planowany jest zakup po jednym dentobusie na każde województwo. Taki mobilny gabinet dentystyczny świadczyłby te same usługi co stacjonarny.