„Nie ma wolności bez bezpieczeństwa”. Spotkanie Marszałka Sejmu z ministrem obrony Grecji

22
Luty
2018

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

– Zdanie „Nie ma wolności bez bezpieczeństwa” towarzyszy nam. W gruncie rzeczy, „bezpieczeństwo” jest słowem-kluczem we wszystkich obszarach naszej aktywności – mówił Marszałek Sejmu na spotkaniu z greckim ministrem obrony narodowej Panagiotisem Kammenosem.

– Żeby zapewnić bezpieczeństwo trzeba mieć silną armię. Mamy także świadomość, że pilnować bezpieczeństwa to nie tylko mieć silną armię, ale także mieć wpływy kulturowe i świadomość działalności naszych sąsiadów – dodał Marek Kuchciński.

Kwestia nielegalnych uchodźców i bezpieczeństwa granic Unii Europejskiej był jednym z głównych tematów środowego spotkania. – Problem migracji i zapewnienia bezpieczeństwa granic zewnętrznych Unii jest fundamentalny. Będzie towarzyszył nam jeszcze przez dziesiątki lat – powiedział Marszałek Sejmu. – Wydaje się, że wojna w Syrii dobiega końca. W południowej części tworzone są strefy bezpieczeństwa, do których uchodźcy będą mogli wrócić. Gdyby to się udało, moglibyśmy zamknąć bramę, która się otworzyła dla nielegalnych uchodźców – uzupełnił z kolei minister Kammenos.

Podczas spotkania w Sejmie politycy rozmawiali także o inwestycjach infrastrukturalnych osi Północ-Południe. – Via Carpatia jest jednym z kluczowych elementów, aby współpracować także w ramach bezpieczeństwa – zaznaczył Marek Kuchciński. Panagiotis Kammenos podzielił opinię Marszałka Sejmu. Ponadto, marszałek Kuchciński wyraził wolę zwiększenia współpracy z obu parlamentów. Przypomniał również, że szef greckiego parlamentu miał okazję już dwukrotnie uczestniczyć w szczytach przewodniczących parlamentów, który z inicjatywy Marszałka Sejmu, odbywa się w Warszawie.

Minister obrony narodowej Grecji powiedział, że Ateny i Warszawę łączą również więzi historyczne, m.in. w  osobie wspólnego bohatera z II wojny światowej Jerzego Iwanowa-Szajnowicza, który schwytany i rozstrzelany przez Niemców przed straceniem krzyczał „Niech żyje Polska, niech żyje Grecja”. – To jest także przesłanie, które ja przekazuję z greckiego parlamentu dla pana – powiedział minister Kammenos.