O roli NATO w zapewnieniu bezpieczeństwa w Europie

04
kwiecień
2018

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

Podsekretarz stanu w MON Tomasz Szatkowski rozmawiał w Kwaterze Głównej Wielonarodowego Korpusu Północ-Wschód z dowódcą połączonych sił NATO w Europie generałem Curtisem M. Scaparrottim o bezpieczeństwie w Europie.  

Wiceminister podczas spotkania z natowskim dowódcą w Szczecinie rozmawiał na temat bezpieczeństwa na wschodniej flance sojuszu, gdzie NATO rozmieściło batalionowe grupy bojowe w ramach tak zwanej wzmocnionej wysuniętej obecności. Polska jest państwem – gospodarzem dowodzonej przez Amerykanów grupy bojowej stacjonującej w Bemowie Piskim oraz uczestnikiem grupy bojowej na Łotwie dowodzonej przez Kanadyjczyków. Na Łotwę przebazowano pododdział czołgów PT-91 Twardy.

Przebywający z wizytą w szczecińskim dowództwie generał  Scaparrotti spotkał się z kadrą sojuszniczego korpusu. Zwracając się do żołnierzy podkreślił wagę ich działalności dla regionu. –  Na przestrzeni ostatnich lat osiągnęliście tak dużo, działając na rzecz bezpieczeństwa teraz i w przyszłości. Wasza praca jest niezwykle ważna, bo gwarantuje wolną i bezpieczną Europę – mówił.

„Kwatera Główna Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego w Szczecinie jest najwyższym dowództwem NATO w regionie Morza Bałtyckiego. Od czerwca 2017 r. funkcjonuje jako Dowództwo Sił Wysokiej Gotowości. Odpowiada za wszystkie jednostki oraz siły lądowe NATO znajdujące się na wschodniej flance, poczynając od Jednostek Integracji Sił NATO, a kończąc na strukturach tzw. wysuniętej wzmocnionej obecności. Korpus jest gotowy do natychmiastowego przejęcia odpowiedzialności za prowadzenie operacji lądowych NATO w naszym rejonie Europy” – przypomina ministerstwo.