Obchody 73. rocznicy Powstania Warszawskiego z udziałem członków Prezydium Sejmu

02
sierpień
2017

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

Wicemarszałkowie Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska i Ryszard Terlecki wzięli udział w obchodach 73. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Podczas uroczystości przed pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej przy ul. Wiejskiej w Warszawie list od marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego odczytał wicemarszałek Ryszard Terlecki.

– Mieszkańcy Warszawy 73 lata temu podjęli walkę o niepodległość, za wiarę i w imię godności. Powstanie Warszawskie z jednej strony było skierowane przeciwko Niemcom, bowiem nazizm niemiecki był zaprzeczeniem wartości Zachodu, nowym wcieleniem barbarzyństwa i pogaństwa, a z drugiej strony miało powstrzymać komunizm, oparty na wrogości wobec wolności, kościoła i religii – napisał marszałek Sejmu.

Marek Kuchciński przypomniał o konkretnym wymiarze politycznym i militarnym zrywu, o tym że miał on wymierny wpływ na powstanie współczesnego kształtu Europy. – Kalkulacje geopolityczne Józefa Stalina o zajęciu całych Niemiec stały się nierealne. Kiedy Armia Czerwona stała na Wiśle, czekając na klęskę Powstania, wojska alianckie wyzwalały Francję i zbliżały się do Renu. Europa Zachodnia została częścią wolnego świata, przyczółkiem wolności i demokracji, chronionym przez obecność amerykańską – zaznaczył marszałek Marek Kuchciński.

W swoim przesłaniu marszałek Kuchciński podkreślił też symboliczny wymiar Powstania Warszawskiego i wciąż żywą pamięć o nim. – Dla Ojczyzny i kolejnych pokoleń Polaków w kraju i na emigracji Powstanie jest znakiem historycznej pamięci, wzorem patriotyzmu i umiłowania wolności – czytamy w liście marszałka Sejmu.

W wydarzeniu wzięli też udział m.in.: marszałek Senatu Stanisław Karczewski, prezes Światowego Związku Żołnierzy AK Leszek Żukowski oraz prezydent m.st. Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Uczestnicy złożyli wieńce przed pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej. Uroczystość odbyła się w asyście honorowej Wojska Polskiego.

Wicemarszałkowie Kidawa-Błońska i Terlecki złożyli też w imieniu marszałka Sejmu wieniec przed Grobem Nieznanego Żołnierza na pl. marszałka Józefa Piłsudskiego oraz oddali hołd powstańcom przed pomnikiem Gloria Victis na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

Wicemarszałek Kidawa-Błońska uczestniczyła również we wcześniejszych stołecznych uroczystościach rocznicowych. Wzięła udział w uroczystej mszy świętej przed pomnikiem Powstania Warszawskiego na Placu Krasińskich, oddała też hołd bohaterom Powstania na Mokotowie.

Ponadto kwiaty od marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego zostały złożone przed tablicą upamiętniającą podpisanie przez gen. Antoniego Chruściela „Montera” – dowódcę Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej – rozkazu rozpoczęcia Powstania Warszawskiego przy ul. Filtrowej 68, a także pod pomnikiem gen. Stefana Roweckiego „Grota”.

Przedstawiciele Sejmu wzięli także udział w uroczystości złożenia wieńców przy Pomniku „Polegli – Niepokonani”  na Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli oraz w rozpaleniu Ogniska Pamięci na Kopcu Powstania Warszawskiego.

Powstanie Warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 r. Jest uważane za największą akcję podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. Do walki o Warszawę przystąpiło ok. 40-50 tys. powstańców. Żołnierze Armii Krajowej prowadzili heroiczny bój z wojskami niemieckimi przez 63 dni. W trakcie walk w stolicy zginęło ok. 18 tys. powstańców oraz ok. 180 tys. ludności cywilnej.