Obchody 74. rocznicy Powstania Warszawskiego z udziałem przedstawicieli Sejmu

02
Sierpień
2018

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

– Powstanie było czytelnym świadectwem, że niepodległa Polska żyje – powiedział podczas uroczystości przy Pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki. W całym kraju odbyły się obchody 74. rocznicy Powstania Warszawskiego.

– Powstanie zapisało się w historii jako świadectwo najgłębszego patriotyzmu, jako niezniszczalna legenda pokolenia wychowanego w II Rzeczypospolitej. Historia bohaterskich i krwawych sześćdziesięciu trzech dni na zawsze wpisała się w dzieje naszego narodu, a pamięć o tym wydarzeniu jest ważnym składnikiem naszej tożsamości – zwrócił się do zgromadzonych Ryszard Terlecki.

Wicemarszałek Sejmu przypomniał o odwadze i ofiarności żołnierzy Powstania oraz męczeństwie setek tysięcy ludności cywilnej. – Naszą wspólną obecnością zaświadczamy, że dzięki heroicznej odwadze powstańców i ich niezłomnej wierze w Polskę, nasze państwo odzyskało niepodległość – zaznaczył.

W swoim przesłaniu Ryszard Terlecki podkreślił też, że uczestnicy powstańczych walk pozostaną na zawsze wzorem patriotyzmu, żołnierskiego honoru i cnót obywatelskich, a Powstanie było czytelnym świadectwem, że niepodległa Polska żyje.  – Wolność krzyżami się mierzy. Składamy hołd tym, którzy zginęli wśród gruzów swojego miasta, tym, którzy pamięć o Powstaniu przenieśli przez lata komunistycznego kłamstwa i przemocy, i tym, którzy są wciąż wśród nas i pamiętają. Cześć i chwała bohaterom! – zakończył swoje wystąpienie wicemarszałek Sejmu.

Wieniec przed pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej przy ul. Wiejskiej w Warszawie złożyli wicemarszałkowie Sejmu Ryszard Terlecki, Małgorzata Kidawa-Błońska i Beata Mazurek.

Wcześniej wicemarszałkowie Sejmu Ryszard Terlecki i Beata Mazurek uczestniczyli w uroczystości złożenia kwiatów przed pomnikiem gen. Stefana Roweckiego „Grota”, a wicemarszałek Małgorzata Kidawa-Błońska oddała hołd bohaterom Powstania na Mokotowie. Wicemarszałek Kidawa-Błońska wzięła też udział w stołecznych uroczystościach rocznicowych przed pomnikiem Powstania Warszawskiego na Placu Krasińskich.

Ponadto kwiaty od marszałka Sejmu zostały złożone przed tablicą upamiętniającą podpisanie przez gen. Antoniego Chruściela „Montera” – dowódcę Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej – rozkazu rozpoczęcia Powstania Warszawskiego przy ul. Filtrowej 68.

Członkowie Prezydium Sejmu oddali hołd powstańcom przed pomnikiem Gloria Victis na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska wzięła także udział w uroczystości złożenia wieńców przy Pomniku „Polegli – Niepokonani” na Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli. Przedstawiciele Sejmu uczestniczyli w rozpaleniu Ogniska Pamięci na Kopcu Powstania Warszawskiego.

Powstanie Warszawskie jest uważane za największą akcję podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 roku ok. 40-50 tys. powstańców ruszyło do walki z okupantem. Żołnierze Armii Krajowej prowadzili heroiczny bój z wojskami niemieckimi przez 63 dni. W trakcie walk w stolicy zginęło ok. 18 tys. powstańców oraz ok. 180 tys. ludności cywilnej.