Obchody Święta Wojska Polskiego w 100. rocznicę odzyskania niepodległości z udziałem Marszałka Sejmu

16
sierpień
2018

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

Wielka Defilada Niepodległości była najważniejszym punktem tegorocznych centralnych obchodów Święta Wojska Polskiego w Warszawie. W uroczystościach udział wzięli prezydent Andrzej Duda, marszałek Sejmu Marek Kuchciński, marszałek Senatu Stanisław Karczewski, premier Mateusz Morawiecki, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, a także dowódcy Sił Zbrojnych RP, parlamentarzyści i wielu innych oficjeli.

Defilada, którą na żywo obserwowało ponad 100 tys. widzów, organizowana w roku stulecia odzyskania niepodległości była największą ze wszystkich, jakie odbyły się do tej pory z okazji Święta WP. Składała się z trzech głównych części – defilady pieszej, pojazdów i historycznej. Ulicami stolicy przemaszerowało ponad dwa tysiące żołnierzy, także z krajów sojuszniczych, oraz przedstawicieli grup rekonstrukcyjnych. Po raz pierwszy Wisłostradą przejechało prawie 200 najważniejszych wojskowych pojazdów, a na niebie przelot wykonało ponad 100 samolotów i śmigłowców.

– Jesteśmy z was, naszych obrońców, naszych żołnierzy niesłychanie dumni. Dziękujemy wam za to, że dzielnie stajecie w potrzebie, także w obronie innych, za wolność waszą, wtedy kiedy nasza jest bezpieczna – powiedział do żołnierzy prezydent Duda. „Stoicie na straży naszej niepodległości, wierzę, że nigdy nie zawiedziecie” – napisał z kolei Marszałek Sejmu, który przypomniał także historyczne znaczenie Bitwy Warszawskiej: „15 sierpnia 1920 r. polskie wojsko pod dowództwem Marszałka Piłsudskiego odniosło spektakularny sukces w walce z bolszewikami”.

Przed rozpoczęciem defilady szef MON Mariusz Błaszczak podkreślał, że 98 lat temu polscy żołnierze na przedpolach Warszawy odparli czerwoną nawałnicę, która pewnie zmierzała na zachód Europy. – Bitwa Warszawska przeszła do historii, jako jedna z decydujących o losach świata, dziś jest nam potrzebny duch bojowy z 1920 r., strategia na miarę marszałka Piłsudskiego, nowoczesny sprzęt dla wojska i solidarność w ramach NATO – powiedział Mariusz Błaszczak.

Wcześniej w Pałacu Prezydenckim odbyło się wręczenie nominacji generalskich i odznaczeń państwowych, zaś rano centralne obchody Święta rozpoczęła uroczysta Msza Święta w intencji Ojczyzny i Wojska Polskiego, odprawiona w Katedrze Polowej WP przez biskupa polowego gen. bryg. Józefa Guzdka.

Bitwę Warszawską stoczono w dniach 13 – 25 sierpnia 1920 roku w wojnie polsko-bolszewickiej, która zadecydowała o zachowaniu niepodległości przez Polskę i uratowała Europę Zachodnią przed komunizmem. Święto Wojska Polskiego obchodzone 15 sierpnia wprowadzone zostało ustawą Sejmu z 30 lipca 1992 r. W okresie II Rzeczpospolitej tego dnia obchodzono Święto Żołnierza.