Obrona Polski i podstawowych wartości. Marszałek Sejmu dziękuje węgierskiemu Parlamentowi

22
Luty
2018

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

„Głos węgierskiego parlamentu broni nie tylko Polski, ale podstawowych wartości, jakimi winna rządzić się Unia Europejska, jako wspólnota suwerennych państw, niezawiśle decydujących o losie swych obywateli. Decyzję Zgromadzenia Narodowego przyjąłem z radością i dumą” – napisał w specjalnej korespondencji Marek Kuchciński. Adresatem listu jest László Kövér, przewodniczący węgierskiego Parlamentu, który we wtorek przyjął uchwałę o wspieraniu Polski wobec nacisków ze strony Unii Europejskiej.

Jak podkreślił w liście Marszałek Sejmu, informację o uchwale przyjął z „największą radością i dumą”. „Historii uczymy się, aby na podstawie zdobytej wiedzy móc lepiej przewidzieć wydarzenia w przyszłości. Podobnie, w pracach parlamentów bywają uchwały, które przynoszą skutki doniosłe historycznie. Jestem przekonany, że Uchwała węgierskiego parlamentu w sprawie wsparcia dla procesu reform w Polsce nawiązuje do najlepszych tradycji polsko-węgierskiej przyjaźni i na kolejne pokolenia kładzie fundamenty współpracy strategicznej między naszymi państwami” – napisał Marek Kuchciński.

Pierwszą informację o pracach Zgromadzenia Narodowego nad deklaracją poparcia dla Polski w sporze z Brukselą, przedstawił w sobotę podczas 20. Konferencji Europa Karpat Richárd Hörcsik. Przewodniczący Komisji ds. UE Parlamentu węgierskiego powiedział wówczas w Przemyślu: „W demokracji mamy wolność słowa i prawo głosu. Także wobec Brukseli”.