Opozycja będzie razem pracować nad reformą sądownictwa

26
Lipiec
2017

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

PO, Nowoczesna i PSL będą współpracowały ponad podziałami nad prawdziwą reformą wymiaru sprawiedliwości – zapowiedzieli liderzy tych ugrupowań. Poinformowali również o powołaniu wspólnej komisji, która rozpocznie prace od września, żeby omawiać razem z ekspertami zmiany w wymiarze sprawiedliwości.

Andrzej Duda zdecydował, że zawetuje ustawę o Sądzie Najwyższym i nowelizację ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, jednocześnie zapowiedział przygotowanie nowych projektów ustaw o SN i KRS w ciągu dwóch miesięcy.

Podczas konferencji prasowej w Sejmie Grzegorz Schetyna, Ryszard Petru i Władysław Kosiniak-Kamysz zapowiedzieli powołanie wspólnej komisji, która od września będzie regularnie spotykać się i omawiać razem z ekspertami zmiany w wymiarze sprawiedliwości. W skład zespołu opozycji pracującego nad wspólnym projektem dotyczącym reformy sądownictwa wejdą: Kamila Gasiuk-Pihowicz z Nowoczesnej, Borys Budka z PO oraz Krzysztof Paszyk z PSL.

Zdaniem Schetyny, w tej chwili najważniejsze jest potwierdzenie niezależnej władzy sądowniczej i trójpodziału władzy. Dodał,  że walka o niezależne sądownictwo, to wielka odpowiedzialność, która spoczywa na barkach liderów, posłów i senatorów klubów opozycyjnych.

 Z kolei Petru komentując decyzję prezydenta stwierdził, że – wygrała Polska, która głosowała na opozycję, ale również ta Polska, która głosowała na PiS.  (…) To naprawdę dobra decyzja, że te dwa weta były. (…) Mogę powiedzieć, tak jak tutaj jesteśmy jako liderzy i też przedstawiciele opozycji, że będziemy współpracować ponad podziałami nad prawdziwą reformą wymiaru sprawiedliwości, której Polska potrzebuje – powiedział. – Taką, która obniża koszty, taką, która przyspiesza procesy sądowe, taką, która będzie powodowała, że język używany w sądach będzie zrozumiały dla Polaków; żeby procedury były przyspieszone, żeby było więcej informatyzacji w systemie sądowniczym, żeby więcej spraw było poza sądami, czyli w formie mediacji –tłumaczył lider Nowoczesnej.

 Natomiast Kosiniak-Kamysz zwrócił uwagę, że bardzo ważne jest, aby kontynuować współpracę na temat reformy sądownictwa w ramach komisji. – Będą w niej ci, którzy są naprawdę wybitnymi ekspertami i potrafią jasno i wyraźnie artykułować zdania i oczekiwania naszych rodaków – zapowiedział. Szef ludowców dziękował także wszystkim, którzy chcą się zaangażować w prace nad nowym projektem dotyczącym polskiego sądownictwa. – Zapraszamy organizacje pozarządowe, zapraszamy wszystkich ekspertów. To jest ważne, żeby dzisiaj konsultacje społeczne były przywrócone, żeby przywrócić prawdziwy dialog społeczny, bo on został zaburzony – mówił.