Opozycja chce odwołania marszałka Sejmu

13
kwiecień
2018

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

PO, Nowoczesna i PSL-UED składają wniosek o odwołanie Marka Kuchcińskiego, kandydatką klubów opozycyjnych na nowego marszałka jest wicemarszałek Małgorzata Kidawa-Błońska. Powodem tej decyzji jest sposób w jaki marszałek prowadził obrady w czasie wczorajszych głosowań nad zmianami w ustawach sądowych. Posłowie wskazują na brak możliwości zadawania pytań oraz zgłaszania wniosków formalnych.

Grzegorz Schetyna informując podczas dzisiejszej konferencji prasowej w Sejmie o decyzji trzech klubów opozycyjnych w sprawie wniosku o odwołanie marszałka, powiedział że kandydatką PO, Nowoczesnej i PSL-UED na nowego marszałka Sejmu jest wicemarszałek Kidawa-Błońska. –  Naprawdę nie wygracie tego. Będziemy solidarnie wspierać wszystkich tych posłów, którzy mają odwagę i solidarnie nie pozwolimy zakneblować ust opozycji – zapowiedział szef Platformy.

 Z kolei przewodnicząca Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer stwierdziła, że – to co się dzieje w polskim parlamentaryzmie, to już nawet nie jest agonia, ale śmierć polskiego parlamentaryzmu. Mamy standardy białoruskie: karanie posłów, odbieranie im głosu, niemożność składania wniosków formalnych, niemożność zadawania pytań. To powoli już przestaje być Sejm, to jest Sejm niemy – mówiła.

 Natomiast prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz odnosząc się do ukarania przez Prezydium Sejmu szefowej klubu Nowoczesna Kamili Gasiuk-Pihowicz powiedział, że ludowcy solidaryzują się z nią i wszystkimi posłami, którzy będą ukarani. Jednocześnie poinformował, że wniosek opozycji o odwołanie Kuchcińskiego będzie uzasadniała Gasiuk-Pihowicz. Kosiniak-Kamysz przyznał, że jej wybór nie był przypadkowy. – Nie miała szans wczoraj się wypowiedzieć, będzie miała szansę zarekomendować panią marszałek Kidawę-Błońską – mówił.

Zgodnie z regulaminem, Sejm odwołuje marszałka na wniosek złożony przez minimum 46 posłów, którzy imiennie wskazują kandydata na nowego marszałka. Sejm odwołuje i wybiera marszałka bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów, w jednym głosowaniu. Rozpatrzenie wniosku i poddanie go pod głosowanie następuje na najbliższym posiedzeniu Sejmu przypadającym po upływie 7 dni od dnia jego złożenia, ale nie później niż w terminie 45 dni.