Oświadczenie MSZ dotyczące sytuacji na Półwyspie Koreańskim

11
Styczeń
2018

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

Z inicjatywy Szwecji i Polski Rada Bezpieczeństwa ONZ omówi rozwój sytuacji na Półwyspie Koreańskim – poinformował resort.

„Jako niestały członek Rady Bezpieczeństwa ONZ oraz członek Komisji Nadzorczej Państw Neutralnych w Korei, Polska w aktywny sposób angażuje się w proces stabilizacji i budowy trwałego bezpieczeństwa na Półwyspie Koreańskim. Wyrazem naszego zaangażowania jest wspólna inicjatywa Szwecji i Polski omówienia powyższej kwestii w ramach zamkniętych konsultacji Rady Bezpieczeństwa ONZ” – czytamy w komunikacie MSZ.

„Ministerstwo Spraw Zagranicznych wyraża zadowolenie z wznowienia kanałów komunikacji i rozpoczęcia rozmów pomiędzy przedstawicielami Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej i Republiki Korei oraz decyzji o udziale reprezentacji północnokoreańskiej w Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Pjongczang w 2018 r. Mamy nadzieję, że te działania nie tylko wpłyną na deeskalację napięcia na Półwyspie Koreańskim, ale także pozwolą na rozpoczęcie szerszych rozmów pokojowych w duchu i zgodnie z literą właściwych rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ i oczekiwaniami społeczności międzynarodowej” – napisało ministerstwo.