Otwarcie siedziby CEK NATO

20
Październik
2017

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

– To tutaj właśnie będą wypracowywane podstawowe normy, zasady i sposoby działania kontrwywiadów krajów sojuszniczych NATO – mówił minister obrony narodowej Antoni Macierewicz podczas uroczystego otwarcia Centrum Eksperckiego Kontrwywiadu NATO w Krakowie.

Wczoraj w siedzibie Centrum Operacji Lądowych – Dowództwie Komponentu Lądowego w Krakowie odbył się briefing prasowy poświęcony otwarciu Centrum Eksperckiego Kontrwywiadu NATO.

W konferencji udział wzięli ministrowie obrony narodowej Polski – Antoni Macierewicz, Słowacji – Peter Gajdoš, Rumunii – Mihai-Viorel Fifor i Węgier – István Simicskó.

– To tutaj właśnie będą wypracowywane podstawowe normy, zasady i sposoby działania kontrwywiadów krajów sojuszniczych NATO po to, aby móc skutecznie przeciwstawić się penetracji ze strony naszego przeciwnika. Penetracji, która dzisiaj obejmuje wszystkie dziedziny życia i dotyka nie tylko naszych armii, ale dotyka także infrastruktury krytycznej, dotyka naszego życia cywilnego, realizowana jest poprzez zarówno narzędzia cybernetyczne jak i klasyczną penetrację szpiegowską – mówił szef MON. – Temu wszystkiemu przeciwstawiać się będą państwa NATO i służby kontrwywiadu NATO w oparciu o tutaj wypracowane normy, tutaj formułowaną doktrynę kontrwywiadowczą NATO –  dodał.

– Dlatego waga tego przedsięwzięcia i odpowiedzialność, która spada na funkcjonariuszy i żołnierzy, którzy tu będą pracowali jest gigantyczna. Od nich zależeć będzie bezpieczeństwo naszych armii. Od nich zależeć będzie bezpieczeństwo naszych państw i naszych narodów – podkreślił Macierewicz.

Centrum Eksperckie Kontrwywiadu NATO powstało z inicjatywy Polski i Słowacji, przy udziale Chorwacji, Czech, Litwy, Niemiec, Rumunii, Słowenii, Węgier i Włoch. Ma ono za zadanie zwiększenie zdolności Sojuszu Północnoatlantyckiego do przeciwdziałania aktywności obcych służb wywiadowczych o różnym charakterze. Dyrektorem CEK NATO został pułkownik Robert Bala. Aktualnie w Sojuszu Północnoatlantyckim funkcjonują 24 centra eksperckie o różnych specjalnościach.