„Otwieramy nową kartę w historii Litwy i Polski”. Przewodniczący Seimasu z wizytą w Sejmie – relacja

02
Marzec
2018

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

– Historia nasze narody na przemian łączyła i dzieliła, jednak przez cały czas więcej było w niej wspólnego, niż dzielącego – powiedział w Sejmie Viktoras Pranckietis. Przewodniczący litewskiego Seimasu przybył do Warszawy w związku z obchodami 100-lecia Odbudowy Niepodległości Republiki Litewskiej.

Głównym punktem jego wizyty było wystąpienie w Sali Plenarnej. Było to pierwsze w XXI wieku przemówienie przewodniczącego parlamentu innego kraju na posiedzeniu Izby. Przewodniczący Pranckietis z optymizmem mówił o przyszłości polsko-litewskiej współpracy parlamentarnej w obliczu tegorocznego jubileuszu stulecia niepodległości obu krajów oraz w związku ze zbliżającą się 450. rocznicą Unii Lubelskiej, która przypada na rok 2019.

– Jestem przekonany, że nasze państwa i narody nadal będą aktywnie współpracować, a w razie konieczności będziemy razem gotowi obronić naszą wolność i niepodległość. Niech żyją Polska i Litwa, wolne, demokratyczne i niepodległe kraje w rodzinie europejskiej – powiedział przewodniczący Pranckietis.

Po wystąpieniu Viktoras Pranckietis i marszałek Sejmu Marek Kuchciński spotkali się z przedstawicielami mediów. Marszałek podziękował przewodniczącemu Seimasu za przybycie do Polski i zaznaczył, że było to już czwarte spotkanie obu polityków. Podkreślił także symboliczne znaczenie jego sejmowego wystąpienia ze względu na wielowiekową tradycję współpracy Polski i Litwy. – Wyciągając wnioski z kilkusetletniej przeszłości naszych państw można powiedzieć, że gdy byliśmy razem, gdy współpracowaliśmy, mieliśmy siłę. Trzeba wrócić do takich tradycji – powiedział marszałek i dodał, że wraz z marszałkiem Senatu Stanisławem Karczewskim udadzą się do Wilna na obchody stulecia niepodległości Litwy.

Dzień wcześniej, przewodniczący Pranckietis wraz z marszałkiem Kuchcińskim wzięli udział w uroczystym koncercie Litewskiej Narodowej Orkiestry Symfonicznej w Filharmonii Narodowej. Z kolei we wrześniu ubiegłego roku Marszałek Sejmu przebywał z wizytą w Wilnie. Marek Kuchciński wystąpił wówczas na posiedzeniu plenarnym Seimasu Republiki Litewskiej. Mówił o znaczeniu sojuszu obu państw i wartości współpracy Warszawy i Wilna.