Państwowa Inspekcja Pracy na 100-lecie Niepodległości. Konferencja pod patronatem Marszałka Sejmu – relacja

21
Czerwiec
2018

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

Z udziałem ekspertów, polityków i samorządowców odbyła się w Sejmie konferencja „Od wieku na rzecz ochrony pracy – Państwowa Inspekcja Pracy w 100-lecie niepodległości Państwa Polskiego”. Uczestnicy spotkania w Sali Kolumnowej rozmawiali m.in. o roli PIP w systemie ochrony pracy w różnych okresach minionych dziesięcioleci, a także o współpracy Inspekcji z administracją i samorządami.

„Odradzająca się Polska była pionierem prawodawstwa w zakresie ochrony pracy na skalę europejską. Polskie ustawodawstwo owych czasów należało do postępowych w Europie, wyznaczało nowoczesne standardy. Niestety poszanowanie wszystkich praw należnych człowiekowi zostało przerwane w latach okupacji i czasach komunizmu” – napisał w liście Marek Kuchciński, a korespondencję odczytał poseł Jerzy Śniadek.

Swoje listy do uczestników konferencji przesłali także prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki oraz prezes PiS Jarosław Kaczyński. Wiesław Łyszczak, Główny Inspektor Pracy, podkreślił z kolei, że efektem tego typu spotkań jest zawsze wiele cennych inicjatyw. – Konferencja potwierdziła wolę współpracy wszystkich instytucji mających kompetencję do działania w dziedzinie ochrony pracy. Mamy wielu sojuszników w walce o bezpieczeństwo pracy i ochronę pracownika, a ostatecznym celem naszych działań pozostaje dobro człowieka – podsumował. „Choć zmieniają się czasy i pojawiają się inne problemy, to życie i zdrowie ludzkie niezmiennie pozostaje wartością najwyższą” – podkreślił w korespondencji Marszałek Sejmu.

Konferencja w Sali Kolumnowej była zwieńczeniem cyklu regionalnych spotkań organizowanych z okazji setnej rocznicy odrodzenia Polski w całym kraju. Organizatorem konferencji był Główny Inspektor Pracy. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Marszałek Sejmu Marek Kuchciński.