Pierwszy dzień 70. posiedzenia Sejmu

24
Październik
2018

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

Agnieszka Dudzińska została nowym Rzecznikiem Praw Dziecka. Ponadto pierwszego dnia posiedzenia Sejm przyjął ustawę o Funduszu Dróg Samorządowych. Posłowie zdecydowali też o ustanowieniu dnia wolnego 12 listopada, w związku z obchodami 100. rocznicy odzyskania niepodległości.

Z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości Sejm przyjął ustawę o święcie narodowym 12 listopada 2018. Zgodnie z uzasadnieniem, dodatkowy wolny dzień pozwoli Polakom na godne uczczenie setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości poprzez wydłużenie czasu na uroczystości do trzech dni – od 10 do 12 listopada. Teraz ustawą zajmie się Senat.

Posłowie przyjęli także ustawę o Funduszu Dróg Samorządowych. Utworzenie FDS pomoże samorządom, które nie są w stanie zwiększyć wydatków własnych na drogi, poprzez udzielenie im wsparcia w postaci finansowania na szczeblu krajowym. Oznacza to likwidację istotnej bariery rozwojowej spowodowanej  niezadowalającym standardem dróg powiatowych i gminnych. Fundusz ma mieć do dyspozycji 6 mld zł, a do 2028 r. – 36 mld zł. Dalsze prace nad FDS będą prowadzili senatorowie.

Sejm uchwalił również szereg ustaw upraszczających prawo podatkowe. W zakresie podatku dochodowego nowe przepisy, wydłużą z 2 do 3 lat okres korzystania z ulgi mieszkaniowej, wprowadzą korzystniejsze zasady rozliczeń dot. samochodów osobowych wykorzystywanych w prowadzonej działalności oraz obniżają CIT do 9 proc. małych firm. Sejm zadecydował, że preferencyjne opodatkowanie rozliczenia dochodów małżonków i osób samotnie wychowujących dzieci nie będzie już uzależnione od terminowego złożenia zeznania podatkowego. Przyjęto również ustawę zakładającą preferencyjne opodatkowanie – stawką 5 proc. – dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej, która sprzyjać będzie rozwojowi innowacyjności. Ustawy trafią teraz do Senatu.