Piotrków Trybunalski: obchody 550-lecia Parlamentaryzmu Rzeczypospolitej z udziałem Marszałka Sejmu i parlamentarzystów

08
Październik
2018

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

– Chcemy godnie upamiętnić narodziny Sejmu w czasach Jagiellonów. Podkreślamy w ten sposób ścisły związek z wartościami nadal tworzącymi fundamenty polskiej polityki. Z ideą sprawiedliwości społecznej i rządów prawa mając świadomość, że jesteśmy spadkobiercami tej wielkiej kilkusetletniej tradycji – powiedział w Piotrkowie Trybunalskim marszałek Sejmu Marek Kuchciński. To właśnie w tym mieście 550 lat temu, 9 października 1468 r., reprezentanci szlacheccy po raz pierwszy obradowali na sejmie walnym koronnym oddzielnie, jako osobna izba poselska. Ta data uznawana jest za początek polskiego parlamentaryzmu.

Uroczystości rozpoczęła msza św. w kościele pw. św. Jakuba. Zebrani modlili się pod obrazem Matki Bożej Trybunalskiej, patronki parlamentarzystów. – Ta rocznica to 550-lat tradycji schodzenia się razem, twórczego myślenia o dobru wszystkich. To wielkie dziedzictwo. Mamy prawo do chluby – podkreślił w homilii metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś.

Kolejnym punktem obchodów było odsłonięcie na Placu Zamkowym pamiątkowej tablicy upamiętniającej 550-lecie Parlamentaryzmu Rzeczypospolitej. Na obelisku umieszczono napis: „1468-2018. Salus Rei Publicae Suprema Lex – Dobro Rzeczypospolitej Najwyższym Prawem”. – W ten sposób sejm piotrkowski w 1468 r. stał się ważnym etapem na drodze budowania i umacniania parlamentaryzmu Rzeczypospolitej – ocenił w wystąpieniu Marszałek Sejmu. W uroczystościach wzięła udział również wicemarszałek Senatu Maria Koc, która odczytała list w imieniu marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego. „Istotą parlamentaryzmu jest reprezentacja umożliwiająca podejmowanie decyzji w imieniu innych obywateli przez członków ciała ustawodawczego. My współcześni posłowie i senatorowie czujemy się dziedzicami 550-letniej spuścizny polskiego parlamentaryzmu i naszym dążeniem jest prowadzenie spraw państwowych z jak największą dbałością o dobro wspólne” – napisał w korespondencji Marszałek Senatu.

Następnie marszałek Kuchciński otworzył w piotrkowskim muzeum wystawę poświęconą historii polskiego parlamentaryzmu, a także wziął udział w konferencji naukowej w Centrum Idei Ku Demokracji pt. „Od Piotrkowa do Warszawy – 550-lecie Parlamentaryzmu Rzeczypospolitej”. – Konferencje naukowe organizowane przez Sejm z okazji jubileuszu 550-lecia Parlamentaryzmu mają cel żeby nie tylko rozpropagować tę ważną rocznicę, ale też żeby pokazać wyjątkowość tego wydarzenia, które wpłynęło na naszą tożsamość narodową oraz na umiłowanie wolności – zaznaczył Marek Kuchciński.

W uroczystościach w Piotrkowie Trybunalskim uczestniczyli przedstawiciele Kancelarii Sejmu na czele z szefem Kancelarii Agnieszką Kaczmarską, a także posłowie i senatorowie oraz władze miasta i samorządowcy.