PO i Nowoczesna chcą, żeby Kuchciński wygasił mandat poselski Ziobry

07
wrzesień
2016

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

Posłowie Platformy i Nowoczesnej złożyli do marszałka Sejmu wniosek o wygaszenie mandatu ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobro. Zwrócili oni uwagę, że zgodnie z art. 103 konstytucji nie można łączyć funkcji posła i prokuratora.

 – W oparciu o art. 103 konstytucji, który mówi o tym, że nie należy, nie można łączyć mandatu posła z pełnieniem funkcji prokuratora, zdecydowaliśmy się złożyć wniosek do marszałka Sejmu o wygaszenie mandatu poselskiego prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry – poinformowała podczas konferencji prasowej rzeczniczka partii Ryszarda Petru, Kamila Gasiuk-Pihowicz. Posłanka podkreśliła, że – niepołączalność pewnych funkcji jest podstawą demokratycznego państwa prawa, a niepołączalność funkcji posła i prokuratora ma na celu ochronę prokuratury przed jej upolitycznieniem. Dobry prokurator, to taki prokurator, który przestrzega prawa. Apelujemy zatem do prokuratora generalnego i posła RP, pana Zbigniewa Ziobry, aby podjął decyzję, czy złoży dymisję z pełnionej funkcji prokuratora generalnego – mówiła Gasiuk-Pihowicz. Przy czym zauważyła, iż świadome łamanie przepisów konstytucji stanowi podstawę do pociągnięcia szefa MS do odpowiedzialności przed Trybunałem Stanu.

Natomiast poseł PO Arkadiusz Myrcha przyznał, że w przeszłości zdarzało się, iż ministrowie sprawiedliwości, prokuratorzy generalni łączyli pełnienie stanowisk z wykonywaniem mandatu posła, jednak wówczas funkcje szefów MS i prokuratury były rozdzielone. – Nie mniej jednak sytuacja znana przed 2010 rokiem, a sytuacja, która obowiązuje obecnie jest znacząco inna. Otóż ustawa Prawo o prokuraturze, która została przyjęta przez PiS daje nieznane dotąd uprawnienia dla prokuratora generalnego, który stał się w sposób realny prokuratorem w ramach funkcjonowania polskiej prokuratury – stwierdził polityk. Jednocześnie przypomniał, iż Ziobro, jako zwierzchnik prokuratury, podejmował niejednokrotnie – czynności o charakterze stricte procesowym. To tylko potwierdza, że pełnienie funkcji prokuratora generalnego nie ma charakteru nadzwyczajnego tak, jak to było znane w historii polskiego ustroju – uzasadniał Myrcha. Ponadto zauważył, że zgodnie z Prawem o prokuraturze, prokurator generalny ma prawo podejmować – każdą czynność, do jakich uprawniony jest każdy inny prokurator. (…) Wielokrotnie słyszeliśmy o tym, że prokurator Zbigniew Ziobro naciskał na podejmowanie pewnych czynności procesowych, czy całych postępowań, czego przykładem jest postępowanie przeciwko prezesowi TK, prof. Andrzejowi Rzeplińskiemu. (…) Wielokrotnie słyszeliśmy o tym, że na polecenie Zbigniewa Ziobro, przenoszeni zostali do innych prokuratur prokuratorzy wypełniający w sposób należyty swoje obowiązki. Tak więc, nie pozostawia złudzeń fakt, że prokurator generalny Zbigniew Ziobro w obecnym kształcie ustawy wypełnia normalne funkcje prokuratorskie, co absolutnie nie pozwala mu łączyć funkcji posła na Sejm RP – stwierdził poseł PO.

Art. 103 ust. 2, konstytucji mówi, że: „sędzia, prokurator, urzędnik służby cywilnej, żołnierz pozostający w czynnej służbie wojskowej, funkcjonariusz policji oraz funkcjonariusz służb ochrony państwa nie mogą sprawować mandatu poselskiego”.