PO, PSL i Nowoczesna chcą, żeby prezydent zawetował ustawę o Narodowym Instytucie Wolności

29
wrzesień
2017

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

Posłowie PO, PSL i Nowoczesnej zaapelowali w sejmie do Andrzeja Dudy o zawetowanie ustawy o Narodowym Instytucie Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego. Według nich, nowe przepisy doprowadzą do podporządkowania rządzącym organizacji pozarządowych.

Wczoraj Senat przegłosował bez poprawek ustawę o Narodowym Instytucie Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, która wprowadza nową instytucję mającą wspierać organizacje pozarządowe. Ustawa trafi teraz do prezydenta.

Dzisiaj w Sejmie podczas wspólnej konferencji prasowej posłowie PO, PSL i Nowoczesnej wskazywali na zagrożenia wynikające z tej ustawy.

Szef klubu PO Sławomir Neumann stwierdził, że ustawa podporządkuje i umożliwi PiS całkowite przejęcie kontroli nad organizacjami pozarządowymi przez rządową instytucję, która będzie miała całkowity wpływ na to, co dzieje się w państwie obywatelskim.  – Sposób finansowania, który zaproponował PiS będzie promował tylko i wyłącznie organizacje związane z PiS – mówił Neumann.  – To jest wielkie ryzyko i wielki cios w państwo obywatelskie – powiedział. Polityk PO zapowiedział również, że jego ugrupowanie – razem z PSL i Nowoczesną – będzie starało się pomóc tym organizacjom i zrobi wszystko, żeby – przez ostatnie dwa lata kadencji PiS, nie zniszczono organizacji pozarządowych.

Szefowa klubu Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer, także uważa, że PiS stara się wprowadzić nadzór nad kolejnymi instytucjami. Poinformowała, że ugrupowanie Ryszarda Petru, PSL i PO powołają zespół ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi. Prace zespołu mają koordynować posłanki: Monika Wielichowska z PO, Urszula Pasławska z PSL i Monika Rosa z Nowoczesnej.

Wielichowska zaapelowała do prezydenta o zawetowanie ustawy o Narodowym Instytucie Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego.

Także Urszula Pasławska z PSL stwierdziła, że ustawa o Narodowym Instytucie Wolności, to ostatni krok do upaństwowienia organizacji pozarządowych.

 Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ma wspierać organizacje pozarządowe oraz rozdzielać przeznaczone dla nich fundusze. Nowa instytucja będzie funkcjonowała przy Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i przejmie zadania Departamentu Pożytku Publicznego z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, które aktualnie odpowiada za III sektor. Projekt powołujący Instytut przygotowało biuro pełnomocnika rządu ds. społeczeństwa obywatelskiego.