Pociągiem w 4 godziny z Warszawy do Budapesztu

12
Luty
2018

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

Budowa kolei dużych prędkości między stolicami Polski i Węgier, Pakiet Mobilności, rozwój szlaku Via Carpatia oraz Bursztynowego Kolejowego Korytarza – były głównymi tematami rozmów ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka i ministra spraw zagranicznych i handlu Petera Szijjarto.

– Zacieśnienie współpracy między naszymi krajami w zakresie połączeń kolejowych i drogowych to z całą pewnością przedsięwzięcie o charakterze cywilizacyjnym – powiedział Andrzej Adamczyk. Minister zaznaczył, że resort infrastruktury nadał priorytet zaniedbywanym dotychczas połączeniom, a podejmowane działania mają poprawić dostępność i spójność transportową nie tylko Polski, ale również Grupy Wyszehradzkiej. W tym kontekście wymienił korytarz Via Carpatia i Bursztynowy Kolejowy Korytarz Transportowy, który jest realizowany wspólnie z Węgrami.

Według węgierskich analiz budowa kolei dużych prędkości umożliwi skrócenie podróży z Warszawy do Budapesztu do czterech godzin. Ministerstwo Infrastruktury prowadzi analizy związane z tym projektem. Połączenie miałoby przebiegać z Warszawy, przez Centralny Port Komunikacyjny, dalej na południe w wykorzystaniem Bramy Morawskiej, przez Czechy i Słowację i Węgry.

Kolejne spotkanie ministrów Grupy Wyszehradzkiej w sprawie budowy kolei dużych prędkości zaplanowano na 6 marca.