Podpisanie kontraktu gazowego z amerykańskimi firmami

18
Październik
2018

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

Podczas podpisania długoterminowych kontraktów na zakup 2 milionów ton rocznie skroplonego gazu ziemnego pomiędzy PGNiG i Venture Global LNG, minister energii podkreślił, że amerykański gaz jest gwarancją dywersyfikacji dostaw surowca. W uroczystości uczestniczył premier Mateusz Morawiecki oraz ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Georgette Mosbacher.

– To dobry znak dla sektora, że spółka PGNIG staje się aktywnym graczem na światowym rynku LNG, a wizja jej rozwoju wykracza poza Europę pokazując, że Polska to światowa marka – powiedział Krzysztof Tchórzewski podczas ogłoszenia podpisania kontraktów.

Szef ME zwrócił uwagę, że gwarancją bezpieczeństwa energetycznego i korzystnych cen jest dywersyfikacja źródeł oraz kierunków dostaw importowanych surowców. Otwierające się przed Polską możliwości pozyskiwania gazu ziemnego na konkurencyjnych warunkach powodują, że to paliwo odgrywa coraz większą rolę w polskim miksie energetycznym.  – Razem z kluczowymi spółkami sektora gazowego, w tym oczywiście z PGNiG, robimy wszystko, by zapewnić bezpieczeństwo energetyczne dla całego rynku gazu w kraju. Kluczowe jest w tym kontekście uniezależnienie się od dominującego dostawcy gazu – mówił minister.

Szef resortu energii podkreślił jak ważne jest aby Polska efektywnie korzystała  ze wszystkich możliwych źródeł i sposobów zaopatrzenia, ponieważ priorytetem jest zapewnienie polskim przedsiębiorcom i rodzinom nieprzerwanych, stabilnych dostaw energii w konkurencyjnej cenie.

„Przez 20 lat PGNiG będzie odbierało ładunki skroplonego gazu ziemnego z USA z przeznaczeniem dla krajowych odbiorców lub do dalszej odsprzedaży. PGNiG będzie kupować LNG w formule Free on Board (FOB) z dwóch terminali – Venture Global Calcasieu Pass LNG, który ma rozpocząć działalność w 2022 roku oraz Venture Global Plaquemines LNG, którego termin oddania do użytku to rok 2023. Kontrakty są konsekwencją zawartych w czerwcu 2018 roku porozumień z Venture Global LNG, która jest właścicielem obu spółek” – poinformowało ME.