Podsumowanie misji obserwacyjnej Sejmu i Senatu w związku z II turą wyborów parlamentarnych w Gruzji

02
listopad
2016

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

130 lokali wyborczych – tyle miejsc zostało odwiedzonych przez polskich parlamentarzystów. To efekt pracy 18 posłów i senatorów, członków misji obserwacyjnej podczas II tury wyborów parlamentarnych w Gruzji.

Misja obserwacyjna polskiego parlamentu opierała się na zasadach niezależności, neutralności, nieingerowania w proces wyborczy i poszanowania lokalnego prawa.

– Mając na względzie bliskie relacje łączące Polskę i Gruzję, przyjaźń naszych narodów oraz wysiłek władz gruzińskich by Gruzję przybliżać do struktur europejskich i euroatlantyckich, marszałkowie Sejmu i Senatu RP już od 4 lat podejmują decyzje o utworzeniu odrębnej misji obserwacyjnej na wybory w Gruzji – powiedziała przewodnicząca misji posłanka Małgorzata Gosiewska podczas briefingu podsumowującego obserwację.

Przewodnicząca podkreśliła, że członkowie misji nie stwierdzili istotnych zakłóceń w pracach komisji wyborczych. Dostrzegli też duże zaangażowanie władz, organizacji pozarządowych i partii politycznych w przygotowanie i przebieg wyborów. Zdaniem posłanki Małgorzaty Gosiewskiej zarzuty, zwłaszcza podczas I tury wyborów, mógł jednak budzić stopień przygotowania do pracy członków komisji wyborczych.

Podsumowując efekty misji obserwacyjnej Sejmu i Senatu Małgorzata Gosiewska zaznaczyła też, że w ocenie polskich parlamentarzystów, na ostatecznym wyniku wyborów w sposób znaczący zaważyły procesy mające miejsce w trakcie trwania kampanii wyborczej oraz towarzysząca jej atmosfera. Chodzi m.in. o nagrania i plakaty przedstawiające opozycję w nieprzyjaznym świetle. – Poziom demokracji najłatwiej ocenić przez pryzmat możliwości i swobody działania partii opozycyjnych – powiedziała przewodnicząca polskiej delegacji.

W skład misji obserwacyjnej podczas II tury wyborów parlamentarnych w Gruzji weszli posłowie: Małgorzata Gosiewska – jako przewodnicząca,  Wojciech Kossakowski, Bernadeta Krynicka, Krzysztof Ostrowski, Piotr Pyzik, Piotr Cieśliński, Zbigniew Konwiński, Robert Kropiwnicki, Magdalena Błeńska i Michał Jaros oraz senatorowie: Arkadiusz Grabowski – przewodniczący grupy senackiej, Ryszard Majer, Andrzej Pająk, Marek Pęk, Aleksander Szwed, Wiesław Kilian, Barbara Zdrojewska oraz wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz.