Podsumowanie ostatniego dnia posiedzenia Sejmu

23
czerwiec
2017

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

Ostatni dzień posiedzenia Sejmu zdominowały głosowania, w których posłowie przyjęli szereg zmian w przepisach. Posłowie w drodze uchwał przyjęli też Sprawozdanie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z działalności w 2016 roku wraz z informacją o podstawowych problemach radiofonii i telewizji w 2016 roku oraz informację o działalności Rady Mediów Narodowych w 2016 r. oraz przedstawione przez ministra sportu i turystyki dokumenty: sprawozdanie z realizacji przedsięwzięć EURO 2012 (styczeń – grudzień 2015 r.) i sprawozdanie z realizacji przedsięwzięć EURO 2012 (styczeń – grudzień 2016 r.).

 

Sejm znowelizował ustawę o sporcie i ustawę o ujawnianiu informacji o dokumentach bezpieczeństwa państwa z lat 1944-1990 oraz treści tych dokumentów. Głównym celem zmian jest zwiększenie przejrzystości działania polskich związków sportowych. Ustawą Zajma się teraz senatorowie.

Posłowie podjęli również uchwałę w sprawie uznania projektu dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym rodziców i opiekunów, za niezgodny z zasadą pomocniczości.

W drodze uchwał Sejm przyjął też Sprawozdanie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z działalności w 2016 roku wraz z informacją o podstawowych problemach radiofonii i telewizji w 2016 roku oraz informację o działalności Rady Mediów Narodowych w 2016 r.

Posłowie przyjęli także przedstawione przez ministra sportu i turystyki dokumenty: sprawozdanie z realizacji przedsięwzięć EURO 2012 (styczeń – grudzień 2015 r.) oraz sprawozdanie z realizacji przedsięwzięć EURO 2012 (styczeń – grudzień 2016 r.).

Decyzją posłów w Komisji Polityki Społecznej i Rodziny kontynuowane będą prace nad rządowym projektem nowelizacji ustaw związanych z systemami wsparcia rodzin. Projektowane zmiany mają doprowadzić do sytuacji, w której świadczenia trafią do osób faktycznie uprawnionych. Podstawowe zasady programu  (nieopodatkowanie świadczenia i kryterium dochodowe) pozostają bez zmian.

Posłowie ponownie skierowali do Komisji: Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej poselski projekt nowelizacji ustawy o pracownikach samorządowych. Projekt zakłada likwidację gabinetów politycznych funkcjonujących na szczeblu samorządowym przy wójtach (burmistrzach, prezydentach miast), starostach i marszałkach województwa.

Projekt nowelizacji ustawy o zasadach realizacji programów w zakresie polityki spójności finansowanych w perspektywie finansowej 2014-2020 oraz niektórych innych ustaw, który ma usprawnić, uprościć i zapewnić efektywne wykorzystanie środków funduszy Unii Europejskiej decyzją posłów trafił do Komisji: Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej oraz do Spraw Unii Europejskiej z zaleceniem zasięgnięcia opinii Komisji: Finansów Publicznych oraz Polityki Społecznej i Rodziny.

W głosowaniach Sejm skierował też obywatelski wniosek o poddanie pod referendum ogólnokrajowe sprawy reformy systemu oświaty do Komisji Ustawodawczej w celu przygotowania projektu uchwały o przeprowadzeniu referendum.

Ponadto decyzją posłów w pierwszym czytaniu Sejm zakończył prace nad trzema projektami. Są to: poselski projekt zmian w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, poselski projekt ustawy o jednorazowym dodatku pieniężnym dla niektórych emerytów, rencistów i osób pobierających świadczenia przedemerytalne, zasiłki przedemerytalne, emerytury pomostowe albo nauczycielskie świadczenia kompensacyjne w 2017 r. oraz poselski projekt nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług.