Podsumowanie pierwszego dnia obrad Sejmu

08
czerwiec
2017

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

Trwał on kilkanaście godzin – posłowie skończyli prace przed 23:00. Izba zajmowała się m.in. propozycjami zmian w przepisach dotyczących działaczy antykomunistycznej opozycji, a także projektami ustaw regulujących pracę komorników.

Posłowie rozpoczęli posiedzenie od uczczenia chwilą ciszy ofiar zamachu terrorystycznego w Londynie oraz pamięci Tadeusza Jedynaka, działacza „Solidarności”, posła I i II kadencji.

Następnie w II czytaniu posłowie pracowali nad senackim projektem nowelizacji ustawy o działaczach opozycji antykomunistycznej oraz osobach represjonowanych z powodów politycznych. Zawarte w nim propozycje przepisów zmierzają do zmiany definicji osoby represjonowanej. Poszerzają też krąg takich osób o te represjonowane do 31 lipca 1990 roku. Ponadto projekt przewiduje rozszerzenie kręgu świadczeniobiorców poprzez zniesienie kryterium dochodowego uprawniającego do pobierania świadczeń oraz przyznawanie świadczeń bezterminowo przy zachowaniu dotychczasowej ich wysokości. Sprawozdanie z prac Komisji Polityki Społecznej i Rodziny przedstawił poseł Janusz Śniadek. Projekt trafił do komisji ponownie w związku ze zgłoszonymi poprawkami.

Sejm kontynuował w II czytaniu prace nad rządowym projektem nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. Projekt przewiduje, że 15 członków Rady, którzy są sędziami, będzie wybierał Sejm. Do zgłaszania kandydatów będzie uprawnione Prezydium Sejmu oraz grupa co najmniej 50 posłów. Zgodnie z projektem organami KRS – obok jej przewodniczącego i prezydium – mają być także pierwsze i drugie zgromadzenie Rady. Oba z nich mają osobno rozpatrywać i oceniać kandydatów na stanowiska sędziów Sądu Najwyższego, sądów powszechnych, administracyjnych i wojskowych oraz asesorów sądowych. Wymogiem pozytywnej oceny o kandydacie ma być uzyskanie pozytywnej oceny obu zgromadzeń. W przypadku rozbieżnych ocen ostateczną decyzję ma podejmować Rada w pełnym składzie. Sprawozdanie Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka przedstawił poseł Stanisław Piotrowicz. W dyskusji zgłoszono poprawki i wnioski o odrzucenie projektu. Decyzję Sejm podejmie w bloku głosowań.

Sejm przeprowadził II czytanie poselskiego projektu nowelizacji ustawy – Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz niektórych innych ustaw. Projekt wprowadza – jako zasadę ustrojową – losowy przydział spraw sędziom oraz zasadę równego obciążenia sędziów sprawami. Ma to zapewnić równe i sprawiedliwe obciążenie pracą kadry orzeczniczej sądów oraz zagwarantować bezstronność stronom postępowań. Proponowana nowelizacja doprecyzowuje zasady składania przez sędziów i prokuratorów oświadczeń majątkowych oraz poszerza zakres danych zawartych w oświadczeniu. Ponadto projekt zmienia model powoływania prezesów oraz wiceprezesów sądów. Sprawozdanie z prac Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka przedstawił poseł Andrzej Matusiewicz. W dyskusji do projektu zgłoszono poprawki oraz wniosek o odrzucenie. Decyzja posłów – w czwartek w głosowaniu.

W porządku obrad znalazło się również I czytanie rządowego projektu ustawy o komornikach sądowych. Jego podstawowym celem jest przywrócenie zaufania do tego zawodu oraz zwiększenie nadzoru nad osobami go wykonującymi. W ocenie rządu projektowane rozwiązania pozwolą wyraźnie ograniczyć liczbę nieprawidłowości związanych z czynnościami komorniczymi. Projekt przywraca zasadę, że opłaty egzekucyjne stanowią należność budżetu państwa, a komornik – w zależności od wyników swojej pracy – otrzymuje wynagrodzenie prowizyjne ustalone proporcjonalnie do wysokości pobranych opłat. Zgodnie z projektem komornicy mają swoje czynności wykonywać osobiście. Oznacza to m.in. ograniczenie uprawnień asesorów komorniczych. Przyjęto rozwiązanie, zgodnie z którym komornik będzie utrwalał przebieg czynności egzekucyjnych poza kancelarią za pomocą urządzeń rejestrujących obraz i dźwięk. Komornicy mają też być zobowiązani do składania jawnych oświadczeń majątkowych. Będą mogli przyjmować sprawy jedynie z obszaru apelacji, na terenie której działają. Ponadto projekt zwiększa nadzór prezesów sądów nad wykonywaniem zawodu komornika. Prezes sądu będzie mógł m.in. złożyć wniosek o odwołanie komornika ze stanowiska, a nawet niezwłocznie odsunąć go od wykonywania czynności w przypadkach stwierdzenia szczególnie rażącego naruszenia prawa. W przypadkach rażącego lub uporczywego naruszenia prawa przez komornika będzie mógł go odwołać z urzędu minister sprawiedliwości. Projekt uzasadnił podsekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Marcin Warchoł. W dyskusji zgłoszono wniosek o wyłączne skierowanie projektu do Komisji Ustawodawczej. Posłowie podejmą decyzję w tej sprawie w drodze głosowania.

Pierwszego dnia 43. posiedzenia Sejmu posłowie rozpatrzyli też sprawozdanie Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej z prac nad wnioskiem wstępnym o pociągnięcie do odpowiedzialności konstytucyjnej przed Trybunałem Stanu byłego prezesa Rady Ministrów Jarosława Kaczyńskiego. Dokument, w którym komisja wnosi o umorzenie postępowania przedstawiła jej przewodnicząca, poseł Iwona Arent. W dyskusji zgłoszono wnioski o zwrócenie sprawozdania komisji w celu uzupełnienia postępowania. Posłowie przystąpią do głosowania w tej sprawie w bloku głosowań.