Podział statystyczny Mazowsza szansą dla biedniejszych samorządów

08
Styczeń
2018

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

Od 1 stycznia bieżącego roku Unia Europejska nie traktuje Mazowsze jako jeden bogaty region, ale dwie odrębne jednostki statystyczne. Dzięki temu biedniejsze samorządy mogą liczyć na dalsze wsparcie unijne.

Województwo mazowieckie jako całość stało się zbyt bogate, żeby ubiegać się o środki z funduszu spójności. Wyłączenie statystyczne bogatej Warszawy z otaczających ją gmin, pozwala pozostałym samorządom na dalsze korzystanie ze środków unijnych. O taki podział zabiegał marszałek Adam Struzik, Sejmik Województwa Mazowieckiego oraz posłowie i samorządowcy z regionu.

– To ważny moment dla wszystkich Mieszkańców Mazowsza. Daje bowiem nam szansę na dalsze korzystanie ze środków unijnych. Od stycznia UE patrząc na Mazowsze, widzi dwa odrębne obszary wsparcia. Rozumie, że inne potrzeby ma stolica i okoliczne powiaty, a inne potrzeby mają biedniejsze rejony województwa – powiedział Adam Struzik, marszałek woj. mazowieckiego. – O takie rozwiązanie zabiegaliśmy od 2011 r. Liczymy, na miliardy euro dla samorządów – dodał. Wiceprezes PSL podziękował również wszystkim, którzy wspierali wprowadzenie tego rozwiązania. – Dziękuję wszystkim, którzy zaangażowali się w tę sprawę – posłom, radnym województwa, samorządowcom, ekspertom, ale i mediom, które w rzetelny sposób przedstawiały ten dość trudny temat. Dziękuję też mieszkańcom Mazowsza, od których wielokrotnie słyszałem słowa wsparcia w tej sprawie – powiedział Struzik.