Polscy europosłowie krytykują projekt zacieśniania współpracy przez wybraną grupę państw UE

23
Sierpień
2016

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

Politycy PiS i PO krytykują tezy zawarte w raporcie szefa liberałów w Parlamencie Europejskim dotyczącym przyszłości Unii Europejskiej. Guy Verhofstadt proponuje, żeby pozbawić kraje członkowskie specjalnych wyjątków a państwa, które nie zgadzają się na ściślejszą integrację miałyby uzyskać status stowarzyszony z Unią.

 – To skrajna wizja Wspólnoty federalnej, która nie ma szans na poparcie. (…) Pół żartem pół serio powiem, że to jest taka koncepcja Unii Europejskiej, w której pozostanie Bruksela i Flandria. Trudno mi sobie wyobrazić, żeby inne państwa się z tym pogodziły – stwierdził europoseł Prawa i Sprawiedliwości Kazimierz Michał Ujazdowski w komentarzu dla Polskiego Radia. Według niego chociaż poglądy Guy Verhofstadta są sprzeczne z eurosceptykami, to skutek dla Europy Środkowej będzie identyczny. – To jest wizja Europy Środkowej poza Unią, to jest wizja Unii Europejskiej okaleczonej, która właściwie żegna się z Polską i Europą Środkową.

Również eurodeputowany Platformy Obywatelskiej Jacek Saryusz-Wolski negatywnie ocenił pomysł zacieśniania współpracy przez wybraną grupę państw Unii. – Wzywanie dzisiaj do podziału Unii na szybki pociąg i maruderów, czyli na dwie co najmniej grupy, to jest recepta na klęskę – mówił w rozmowie z Polskim Radiem. Jednocześnie podkreślił, że w czasie kiedy Europą wstrząsają duże turbulencje i potrzebna jest stabilizacja, należy wstrzymać się od rewolucyjnych pomysłów. – Jeżeli jesteśmy w łodzi i jest sztorm, to się łodzią nie chybocze. Jeśli stoimy na lodzie i ten lód trzeszczy to nie podskakujemy, bo się ten lód załamie – powiedział polityk Platformy.