Polsko-amerykańska współpraca w zakresie bezpieczeństwa energetycznego

09
listopad
2018

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

Sekretarz energii USA Rick Perry i minister Energii Krzysztof Tchórzewski podpisali wczoraj w Warszawie wspólną Deklarację Departamentu Energii USA i Ministerstwa Energii RP o wzmocnionej współpracy w zakresie bezpieczeństwa energetycznego. Pozwoli to zmniejszyć zależność energetyczną naszego kraju od Rosji na rzecz budowy nowego zdywersyfikowanego portfela dostaw gazu ziemnego w oparciu m.in. o dostawy z kierunku amerykańskiego – poinformowało ME.

– Współpraca z USA w zakresie polityki energetycznej ma dla nas strategiczne znaczenie – podkreślił Krzysztof Tchórzewski. – Wizyta w Polsce Sekretarza Ricka Perry otwiera w praktyce nowy rozdział w naszych relacjach i stanowi doskonałą okazję do wypełnienia konkretną treścią idei strategicznego dialogu energetycznego USA i Polski –dodał minister.

Rano w siedzibie PGNiG, w obecności prezydenta, podpisano kolejny długoterminowy kontrakt na dostawy gazu LNG z USA. PGNiG od amerykańskich spółek zakupi rocznie 2 miliony ton skroplonego gazu ziemnego. Ładunki będą odbierane przez 24 lata – z przeznaczeniem dla krajowych odbiorców lub do dalszej odsprzedaży. -Umowa ta stanowi kolejny wkład do budowy fundamentu polskiej niezależności energetycznej po wygaśnięciu obowiązujących umów. Dalsze pogłębianie współpracy polsko-amerykańskiej będzie przyczyniać się do tworzenia bezpiecznego i w pełni konkurencyjnego rynku gazu ziemnego. Nasze plany ułatwia Terminal LNG w Świnoujściu – stwierdził Tchórzewski

„Następnie w siedzibie Polskich Sieci Elektroenergetycznych w Konstancinie szefowie resortów energii Polski i USA wspólnie dokonali podsumowania ważnego ćwiczenia, mającego na celu wzmocnienie odporności polskiego sektora energetycznego na ewentualne ataki w cyberprzestrzeni. Najważniejszym celem cybersymulacji było ulepszenie komunikacji i współpracy między organizacjami i instytucjami, co ma kluczowe znaczenie w wypadku wystąpienia realnych zagrożeń dla infrastruktury krytycznej naszego kraju. Polscy eksperci przeszli takie szkolenie jako pierwsi w Europie” – poinformował resort.

Ponadto minister energii rozmawiał z sekretarzem Rickiem Perrym o możliwości współpracy polsko-amerykańskiej w kwestii rozwoju polskiego projektu jądrowego. Resort zakłada, że ma on stanowić ważny składnik przyszłego polskiego miksu energetycznego.