Polsko-armeńskie konsultacje polityczne

29
Wrzesień
2017

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

Tematem rozmów wiceministra Bartosza Cichockiego z szefem administracji prezydenta Republiki Armenii Armenem Gevokjanem, ministrem obrony Vigenem Sargsjanem i wiceministrem spraw zagranicznych Garenem Nazarjanem były relacje dwu- i wielostronne w obszarze politycznym, gospodarczym i w zakresie polityki bezpieczeństwa – ponformował MSZ.

–  Polaków i Ormian łączą wielowiekowe więzi. W 2017 roku obchodzimy 650-lecie ormiańskiej diaspory w Polsce oraz 25-lecie nawiązania stosunków dyplomatycznych między niepodległą Polską i Armenią – zaznaczył wiceminister Cichocki.

Rozmówcy podkreślili wolę zintensyfikowania dialogu politycznego i zdynamizowania współpracy gospodarczej między oboma państwami. Według wiceszefa polskiej dyplomacji wzmocnieniu dialogu w nadchodzącym półroczu sprzyjać będzie rozwój dwustronnej współpracy gospodarczej w takich obszarach jak rolnictwo czy technika wojskowa, jak również postęp we współpracy Armenii z Unią Europejską. – W ciągu minionych 25 lat naszych relacji udało się nam zbudować solidne podstawy współpracy – mówił wiceszef MSZ Bartosz Cichocki podczas rozmów w Erywaniu.

Jak zaznaczył wiceszef resortu dyplomacji, współpraca ta oparta jest – na wzajemnym poszanowaniu i zrozumieniu dla naszych bogatych kultur i tradycji, a także wzajemnych korzyściach, wynikających z wymiany gospodarczej, naukowej i kulturalnej.

Rozmowy dotyczyły ponadto bezpieczeństwa, w tym uregulowania konfliktu w Górskim Karabachu. Omówiono też przygotowania do Szczytu Partnerstwa Wschodniego w listopadzie w Brukseli.