Polsko-włoskie konsultacje dotyczące bezpieczeństwa w Europie

03
Październik
2017

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

W Rzymie odbyły się konsultacje wiceministrów spraw zagranicznych Bartosza Cichockiego i Vincenzo Amendoli. Ministrowie przeanalizowali sytuację bezpieczeństwa w Europie Wschodniej, na Bałkanach Zachodnich, Bliskim Wschodzie i Afryce. Omówili także zagadnienia z bieżącej agendy dwustronnej – poinformował resort.

– Skala zagrożeń dla Europy ze Wschodu i Południa wymaga konstruktywnego dialogu i bliskiej współpracy Polski i Włoch – powiedział polski dyplomata. Rozmówcy potwierdzili gotowość obu stron do podjęcia działań wobec kryzysu migracyjnego. – Historia Polski to historia solidarności – mówił wiceminister Cichocki. – Aktywne wsparcie wysiłków społeczności międzynarodowej w celu stabilizacji południowej flanki traktujemy w kategorii naszej sojuszniczej tożsamości – podkreślił.

Komentując niedawno zakończone rosyjsko-białoruskie ćwiczenie wojskowe Zapad-2017 oraz przygotowania do szczytu Partnerstwa Wschodniego w listopadzie 2017 roku, wiceminister Cichocki zauważył, że – Sojusz transatlantycki i poczucie bezpieczeństwa, jakie zapewniają USA, nie zwalniają państw europejskich z odpowiedzialności za nasze sąsiedztwo. Dyplomaci uzgodnili także zintensyfikowanie działań na rzecz wzmocnienia Wspólnej Polityki Bezpieczeństwa i Obrony UE oraz rozwoju dwustronnej współpracy przemysłów obronnych.

Wiceszef polskiego MSZ zapewnił również o wsparciu Polski dla aktywności Włoch w Radzie Bezpieczeństwa ONZ w 2017 roku oraz przewodnictwa tego kraju w OBWE w 2018 roku. Wyraził też oczekiwanie – bliskiej współpracy wobec agresji zbrojnej na Ukrainę i na rzecz reform nad Dnieprem.