„Pomiędzy Rosją a Niemcami” – otwarcie wystawy w Sejmie

13
Wrzesień
2018

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

Otwarta w środę ekspozycja prezentuje okres od utraty państwowości pod koniec XVIII w. aż do odzyskania niepodległości. W inauguracji uczestniczył marszałek senior Kornel Morawiecki, który podkreślił, że losy Polski miały wpływ na cały kontynent.

– Dziedzictwo I i II Rzeczpospolitej nas zobowiązuje. Bez tego wysiłku dla utrzymania polskości nie byłoby nie tylko Polski, ale nie byłoby Ukrainy i Litwy. Może nie byłoby wolnych innych narodów. Nasz wysiłek, upór w  wartościach jakie przekazywali nam przodkowie, opłacił się nie tylko nam ale wszystkim w Europie. Opłacił się wydarzeniem Solidarności, które zapoczątkowało rewolucję, która doprowadziła do niepodległości wielu krajów. Do zmiany mapy Europy – powiedział opozycjonista z czasów PRL.

Podczas otwarcia została odczytana także korespondencja od Marszałka Sejmu. „Przedstawiona ekspozycja wpisuje się w szereg wydarzeń poświęconych wyjątkowemu jubileuszowi. Opowiadanie o dziejach z końca XVIII w., o utracie suwerenności przez naszą Ojczyznę oraz o wszelkich działaniach, które doprowadziły do odzyskania wolności, stanowi istotny akcent dla świętowanego w tym roku stulecia niepodległości. Dziś ważne jest więc przekazywanie prawdy historycznej, jak również podejmowanie wszelkich starań, aby tragiczne dzieje więcej się nie powtórzyły” – napisał Marek Kuchciński w liści odczytanym przez wicemarszałek Sejmu Beatę Mazurek.

Wystawa składa się z 20 plansz ukazujących tematy m.in. rozbiorów i powstań narodowych, represji zaborców, emigracji oraz roli Kościoła katolickiego w podtrzymywaniu Polskości. „Pomiędzy Rosją a Niemcami” powstała dzięki staraniom Stowarzyszenia Solidarność Walcząca, we współpracy z Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu i Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wydarzenie odbyło się z inicjatywy posła Kornela Morawieckiego. Autorem i projektantem wystawy jest Jacek Jaśkiewicz.