Powstanie program badań nad polskimi lekami przeciw chorobom serca i nowotworom

28
Grudzień
2017

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

Premier Mateusz Morawiecki razem z wicepremierem Jarosławem Gowinem ogłosili utworzenie programu badań nad polskimi lekami przeciw chorobom serca i nowotworom. Rząd przeznaczy na ten cel 0,5 mld zł. Planowane jest także powołanie Instytutu Biotechnologii Medycznej.

 – Zdrowie jest dla nas priorytetem, ale też jednocześnie szansą rozwojową i temu chcemy dać dzisiaj wyraz z premierem Gowinem – powiedział szef rządu podczas wspólnej konferencji w KPRM. Dodał, że Instytut Biotechnologii Medycznej, który ma zostać utworzony, ma – szansę być taką bardzo nowoczesną organizacją dzięki której nasz poziom medycyny w obszarze biotechnologii wejdzie na zupełnie nowe, nieznane do tej pory obszary.

Morawiecki przypomniał, że Polska kupuje 70 proc. leków zagranicznych. Natomiast w Niemczech i Francji ponad 90 proc. kupowanych leków jest rodzimej produkcji. – Oczywiście ten pierwszy okres transformacji polskiej doprowadził do takich zmian w naszym systemie refundacji leków i służby zdrowia, że jesteśmy w dużym stopniu uzależnieni od tych zagranicznych ośrodków. Chcemy tę zależność zmniejszać, chcemy, aby leki były coraz tańsze, aby były coraz częściej polonizowane. (…) Chcemy poprzez nasze działania w ramach przedsiębiorczego państwa dołączyć do przedsiębiorczej nauki w ramach tworzonego Instytutu – tłumaczył premier.

Szef rządu chciałby żeby nowopowstała instytucja przyciągała naukowców z całego świata. Drugi ważny aspekt to spowodowanie, aby – nasi wybitni naukowcy, inżynierowie, informatycy, genetycy, biogenetycy mogli zostać w Polsce i razem z lekarzami mogli rozwijać jak najbardziej nowoczesne technologie medyczne, które przełożą się na zdrowie.

Morawiecki mówił, że służba zdrowia będzie coraz bardziej nowoczesna i stanie się kołem zamachowym gospodarki. A to z kolei spowoduje, że – będziemy produkować nowoczesne leki, które będą w najlepszy możliwy sposób leczyć naszych drogich obywateli. (…) To milowy krok na drodze do budowy nowoczesnego polskiego przemysłu medycznego i poprawy działania polskiej służby zdrowia – powiedział premier.

Natomiast Gowin podziękował szefowie rządu, że dzięki niemu – jeszcze w tegorocznym budżecie znalazło się 0,5 mld zł na badania biotechnologiczne.