Premier na szczycie liderów UE i Bałkanów Zachodnich w Sofii

18
Maj
2018

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

W stolicy Bułgarii na spotkaniu liderów państw UE i Bałkanów Zachodnich politycy rozmawiali o rozszerzeniu UE o Bałkany Zachodnie oraz wypowiedzeniu przez USA umowy z Iranem. Polskę reprezentował szef rządu.

– Rozszerzenie Unii Europejskiej o państwa Bałkanów Zachodnich w kontekście problemu migracji i potencjalnej destabilizacji w tym regionie było jednym z głównych tematów szczytu UE w Sofii – poinformował Mateusz Morawiecki. Według niego, jeśli Unia Europejska nie będzie obecna w tym rejonie, to wejdą tam inne wielkie potęgi, jak Rosja i Chiny. – Z całą pewnością interesuje się tym obszarem również Turcja – mówił. Prezes Rady Ministrów zwrócił uwagę, że Bałkany Zachodnie mogłyby przyczynić się do wspólnego interesu UE jakim jest obrona zewnętrznych granic Wspólnoty.  – Tak, jak Polska broni zewnętrznych granic UE, dobrze kontrolując przepływ migrantów i uchodźców, tak chcielibyśmy, żeby południe Europy było również dobrze chronione – powiedział szef rządu.

Mateusz Morawiecki mówił także o zagrożeniach wynikających z prowadzonego przez Iran rozwoju programu pocisków balistycznych, który pozostaje dużą niewiadomą. Dodał, że, – jednostronne wypowiedzenie umowy przez Stany Zjednoczone jest tematem, który trzeba w sposób spójny zaadresować na poziomie UE. Premier uważa, że UE wspólnie z USA powinna wypracować nowe porozumienie z Iranem.  – Skoro zaistniały fakty, że część krajów utrzymuje tę umowę, a Stany Zjednoczone ją wypowiedziały, to spróbujmy wypracować coś nowego – stwierdził.