Premier na szczycie państw Europy Środkowo-Wschodniej i Chin

28
Listopad
2017

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

Beata Szydło w Budapeszcie na szczycie szefów rządów państw Europy Środkowo-Wschodniej i Chin (16+1) powiedziała, że to było ważne spotkanie dla Polski i całego regionu. Jednocześnie podkreśliła, że nasz kraj chce się rozwijać i otwierać gospodarczo na inne rynki.

Szefowa rządu poinformowała, że podczas szczytu 16+1 podpisano porozumienie o współpracy strategicznej pomiędzy Polską Agencją Inwestycji i Handlu a rządem chińskiej prowincji Hunan. – To umowa bardzo szeroka, której celem jest zacieśnienie współpracy pomiędzy przedsiębiorcami – mówiła Szydło.

Podczas wizyty w Budapeszcie szefowa polskiego rządu spotkała się z premierem Chin Li Keqiangiem oraz premier Serbii Aną Brnabić. Rozmowy dotyczyły dwustronnej współpracy pomiędzy Polską a ChRL i Serbią.

Szczyt 16+1 jest najważniejszym elementem konsultacji politycznych w ramach platformy współpracy Europy Środkowo-Wschodniej i Chin. Głównym celem szczytu jest pogłębienie współpracy gospodarczej i finansowej, zwiększanie wymiany handlowej i wzajemny rozwój. W ramach struktur inicjatywy 16+1, która została zainaugurowana w Polsce, działają w Warszawie biura koordynacji współpracy regionalnej z Chinami: Mechanizm Kontaktowy Agencji Promocji Inwestycji 16+1, Rada Biznesu 16+1 oraz – od lutego 2017 r. – Sekretariat 16+1 ds. współpracy morskiej.