Premier o programie Dostępność Plus

24
Kwiecień
2018

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

Program Dostępność Plus ma pomóc w usuwaniu barier utrudniających codzienne funkcjonowanie osób niepełnosprawnych oraz ułatwić poruszanie się w przestrzeni publicznej m.in. seniorom oraz kobietom z dziećmi. Rząd planuje przeznaczyć na ten cel 23 mld zł.  

– Chcemy rok po roku systematycznie poprawiać los osób z najróżniejszymi niepełnosprawnościami tak, żeby całe społeczeństwo było zintegrowane. Już teraz zarezerwowaliśmy na Program Dostępność Plus 23 mld zł. Niepełnosprawni muszą mieć pomoc w przełamywaniu barier  – stwierdził Mateusz Morawiecki podczas inauguracji Programu Dostępność Plus 2018-2025 w Centrum Nauki Kopernik. – Osoby z niepełnosprawnościami chcą godnie żyć, pracować, płacić podatki – być częścią naszego społeczeństwa we wszystkich możliwych wymiarach. Jesteśmy im winni: pomagać, wspierać, usuwać wszystkie bariery – powiedział szef rządu.

– Czasami nawet wejście po kilku schodach i likwidacja tych napotkanych barier to droga do wolności, odbycia rehabilitacji, pójścia na basen, wyjścia do kina czy na spacer. I z takimi przypadkami spotykamy się coraz częściej. Chcemy działać dla dobra całego społeczeństwa i dobra tych ludzi. (…) zrobimy wszystko co możliwe, zarówno poprzez zmiany legislacyjne, regulacyjne, współpracę międzyresortową oraz współpracę rządu z samorządami, również poprzez zaangażowanie bezpośrednich środków budżetowych, unijnych i z różnego rodzaju programów – zapewniał premier.

 – Rozważamy wprowadzenie nowej funkcji – asystenta osoby niepełnosprawnej. Będzie to osoba, która ma w różnych okolicznościach i w różnego rodzaju niepełnosprawnościach pomagać, być dostępna – poinformował Morawiecki. Zadaniem asystenta będzie – zwiększenie przestrzeni wolności dla osób niepełnosprawnych – tłumaczył.

Celem programu Dostępność Plus jest podniesienie jakości życia i zapewnienie niezależności dla wszystkich obywateli, w tym osób starszych oraz z trwałymi lub czasowymi ograniczeniami. Ma temu służyć poprawa dostępności przestrzeni publicznej, produktów i usług w aspekcie architektonicznym, informacyjnym oraz komunikacyjnym. Do realizacji programu niezbędne jest zaangażowanie nie tylko strony rządowej, ale również samorządów terytorialnych, przedsiębiorców, organizacji społecznych i mieszkańców. Na program rząd chce przeznaczyć ponad 23 mld zł w latach 2018-2025.