Premier ogłosił datę wyborów samorządowych

14
Sierpień
2018

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

Mateusz Morawiecki zdecydował, że wybory samorządowe 2018 odbędą się 21 października i 4 listopada. Szef rządu o swojej decyzji musiał poinformować do 16 sierpnia.

Premier ogłosił, że I tura wyborów samorządowych 2018 odbędzie się 21 października, a druga dwa tygodnie później – 4 listopada. Rozporządzenie w tej  sprawie zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw. Decyzja musiała zostać upubliczniona do 16 sierpnia 2018 r.

Wybory mogą się odbywać tylko w dniu wolnym od pracy oraz nie wcześniej niż 30 dni i nie później niż 7 dni przed upływem kadencji samorządowców, która upływa 16 listopada. Podczas jesiennych wyborów będą obowiązywały nowe przepisy dotyczące m.in. długości kadencji rad i sejmików oraz jednomandatowe okręgi wyborcze.

W wyborach samorządowych Polacy zdecydują kto będzie rządził w radach gmin i miastach na prawach powiatu, radzie powiatu, sejmikach wojewódzkich, radach dzielnicy oraz osiedla. Wyborcy wskażą także wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Po ogłoszeniu przez premiera terminu wyborów samorządowych partie polityczne, koalicje, stowarzyszenia, organizacje społeczne i sami wyborcy mogą tworzyć komitety wyborcze. Pomimo tego, że agitacja wyborcza oficjalnie możliwa jest dopiero po ogłoszeniu wyborów, to w Warszawie trwa ona już od długiego czasu.