Prezydenci Polski i Turcji rozmawiali o współpracy gospodarczej

18
Październik
2017

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

Gospodarki Turcji i Polski mają potencjał, żeby podwoić wzajemne obroty handlowe do poziomu rzędu 10 mld euro rocznie – mówili prezydenci Recep Tayyip Erdogan i Andrzej Duda, podczas otwarcia polsko-tureckiego forum biznesu we wtorek w Warszawie. Prezydent RP podkreślił, że polskiej stronie zależy na znaczącym zwiększeniu tureckiego zaangażowania inwestycyjnego w naszym kraju.

Andrzej Duda zaznaczył, że wzajemna wymiana handlowa od lat wykazuje stałą dynamikę wzrostu, a w 2016 r. obroty wyniosły 5,6 mld euro, z czego na eksport i import przypadło po 2,8 mld euro. – Wymiana jest zatem bardzo wyrównana, co świadczy o dobrym, wzajemnym rozpoznaniu rynków. W strukturze dominują wyroby przemysłu metalurgicznego i elektromaszynowego – mówił. – Potencjał wzajemnych obrotów, co podkreślaliśmy dzisiaj z panem prezydentem wielokrotnie, jest jednak znacznie wyższy, rzędu, jak szacujemy, co najmniej 10 mld euro rocznie – dodał.

Polski prezydent powiedział także, że władzom w Warszawie zależy na znaczącym zwiększeniu tureckiego zaangażowania inwestycyjnego w naszym kraju. – Polska jest dobrym partnerem ze względu na swój duży rynek wewnętrzny, realizowane wielkie inwestycje w infrastrukturze drogowej, a także dobrze rozwinięty i dobrze działający rynek kapitałowy, który oparł się kryzysom – podkreślił Duda. Dodał, że Polsce zależy również na tym, aby turecki biznes, inwestujący na rynkach trzecich, takich jak Iran, wybierał partnerów z nad Wisły. – Tureckie podmioty mają doskonałe kontakty na tych rynkach i dają gwarancje wypłacalności za zrealizowane kontrakty. Dobre kontakty Turcji w krajach Kaukazu i Azji Centralnej są szansą dla polskich firm. Kluczowym obszarem, gdzie polskie firmy mogłyby zaoferować swoje usługi, jest sektor energetyczny – powiedział Duda.