Przedstawicielstwo KE w Polsce skierowało pismo do unijnej komisarz dotyczące łamania prawa nad Wisłą

22
Luty
2017

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

Portal TVP Info poinformował, że przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce skierowało pismo do unijnej komisarz Coriny Cretu dotyczące łamania prawa w Polsce.

 

Według informacji TVP Info, w raporcie napisano, że w „Polsce dochodzi do ustawicznego łamania prawa, zmiany w sądownictwie zmierzają do ograniczenia suwerenności sądów, a sędziowie są wręcz fizycznie atakowani”. Cytowani przez przedstawicielstwo Komisji w Polsce sędziowie mówią, że są „szykanowani i represjonowani, podobnie jak członkowie ich rodzin. (…) Wszystko to może poważnie zagrozić przemianom, do których doszło po 1989 roku” – czytamy w piśmie. „Sytuacja staje się poważna. Sędziowie protestujący przeciw planowanym reformom są prześladowani przez różne instytucje publiczne i zastraszani przez >nieznanych sprawców<. Te działania mają różny charakter: od >dokładnych kontroli deklaracji podatkowych< członków rodzin, po akty wandalizmu wobec własności, takie jak uszkodzenie opon czy hamulców ich samochodów. Oczywiście urzędy państwowe nie są w stanie znaleźć sprawców” –  napisano w dokumencie.

Adresatka pisma, Corina Cretu, jest komisarzem ds. polityki regionalnej.

Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce, znajdujące się w Warszawie, ma za zadanie m.in. objaśnić wpływ polityki UE na życie Polaków, udzielać polskiemu rządowi i innym organom, a także zainteresowanym stronom informacji o Unii oraz informować KE o aktualnej sytuacji politycznej, gospodarczej i społecznej w naszym kraju. Komisja Europejska ma swoje przedstawicielstwa we wszystkich 28 państwach należących do Wspólnoty.