PSL nie widzi chęci wprowadzenia zmian w sądownictwie przez PiS

12
Kwiecień
2018

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

Władysław Kosiniak-Kamysz podkreślił, że projekt ustawy o sądownictwie przedstawiony przez PiS w żaden sposób nie zmienia uprawnień Polaków do dochodzenia sprawiedliwości.

 – Nie ma w niej nic o niższych kosztach sądowych, nie ma w niej nic o szybszych postępowaniach przed sądami, nie ma w niej nic o większym udziale strony społecznej w nadzorowaniu pracy sądów i sędziów. Nie ma powszechnego udziału ławników, nie ma też sędziów pokoju w żadnej z waszych propozycji w tych wszystkich ustawach, które przedstawiacie i co chwilę zmieniacie – ile to już razy była zmieniana ustawa o Trybunale Konstytucyjnym, ile razy były zmieniane ustawy o KRS-ie i Sądzie Najwyższym – pytał prezes PSL.

 – Zmieniacie ustawę i opiniowanie w sprawie wyboru prezesów i wiceprezesów sądów, tylko że minister sprawiedliwości dokonał wymiany ok. 140 prezesów i wiceprezesów, czyli to, co chcieliście, już zrealizowaliście. Nie przywrócicie tych, których odwołaliście, te zmiany w żaden sposób do tego nie prowadzą – mówił Kosiniak-Kamysz. – Robicie ustawę, która ma być taką pięknie roztoczoną wizją chęci zmiany, ale tej zmiany nie widzimy – stwierdził.

– W imieniu klubu wnosimy o odrzucenie tego w pierwszym czytaniu – poinformował szef ludowców.