PSL skieruje ordynację wyborczą autorstwa PiS do TK

17
Styczeń
2018

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

Ludowcy wybrali się z wnioskiem o zawetowanie zmian w Kodeksie wyborczym do prezydenta. Jednak Andrzej Duda jeszcze przed spotkaniem podpisał ustawy wprowadzające kontrowersyjne zmiany. W związku z tym posłowie PSL zamierzają skierować ustawy podpisane przez prezydenta do Trybunału Konstytucyjnego.

Ludowcy podczas spotkania z Andrzejem Dudą chcieli przekonać go, żeby nie podpisywał ustaw o ordynacji wyborczej. Jednak prezydent jeszcze przed spotkaniem podpisał ustawy.

PSL podczas spotkania z prezydentem reprezentowali Władysław Kosiniak-Kamysz, lider ludowców oraz poseł Piotr Zgorzelski.

Według ludowców zmiany w Kodeksie wyborczym należy zawetować ponieważ są niezgodne z ustawą zasadniczą. – Przede wszystkim niekonstytucyjne jest wprowadzenie przez PiS dwukadencyjności prezydentów miast, burmistrzów i wójtów – stwierdził prezes PSL. – To odbieranie im biernego prawa wyborczego. Ustawa nie może być ważniejsza od konstytucji, a to ona wyznacza kto może startować w wyborach i ile razy, a kto nie – podkreślił.

– Naszym zdaniem pan Prezydent podpisując zmiany, popełnił błąd – powiedział poseł PSL Piotr Zgorzelski. – Dlatego skierujemy je do Trybunału Konstytucyjnego – zapowiedział.

Zmiany przeforsowane przez PiS dają ogromną władzę nad wyborami szefowi MSWiA, który będzie wskazywał kandydatów na szefa Krajowego Biura Wyborczego – dotychczas robił to szef PKW.

Nowelizacja przyjęta przez Sejm głosami posłów PiS zmienia w sumie zapisy czterech ustaw: Kodeksu wyborczego oraz ustaw o samorządzie gminnym, powiatowym, wojewódzkim i o ustroju miasta stołecznego Warszawy.