Rafalska podkreśla, że zróżnicowanie wieku emerytalnego nie jest dyskryminujące wobec kobiet

23
Sierpień
2017

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej w TV Republika powiedziała, że resort przygotowuje odpowiedź na list KE dotyczący obniżenia wieku emerytalnego i zróżnicowania go dla kobiet i mężczyzn.

Elżbieta Rafalska odnosząc się do listu Komisji Europejskiej, wg której różny wiek emerytalny kobiet i mężczyzn to dyskryminacja przypomniała w TV Republika, że zgodnie z obowiązującą od prawie 40 lat dyrektywą, kraje członkowskie nie mają obowiązku wprowadzania swojego ustawodawstwa w zakresie zrównania wieku emerytalnego. – Natomiast Komisja Europejska ma takie kompetencje, że może się pytać i może to monitorować. (…) Wierzę, że nasze argumenty, które są po naszej stronie, pozbawią tych wątpliwości Komisję. To nie jest żadna dyskryminacja – powiedziała szefowa MRPiPS.  – Niech KE spokojnie czeka, mamy cztery tygodnie na odpowiedź i piszemy ją. Upublicznimy ją w tym momencie, w którym KE ją otrzyma – zapowiedziała minister.

 – Myślę, że traktujmy to nie jako absolutnie dyskryminacyjne praktyki, tylko jako uprzywilejowaną sytuację dla kobiet, które są w szczególnej sytuacji związanej z tym, że wypełniają funkcje opiekuńcze nie tylko wobec dzieci, ale bardzo często też wobec pozostałych członków rodziny – mówiła Rafalska.

Od 1 października w Polsce ma obowiązywać wiek emerytalny 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. KE ma wątpliwości odnośnie zróżnicowania wieku dla kobiet i mężczyzn. Uważa, że takie rozwiązanie jest dyskryminujące wobec kobiet, dlatego nie wyklucza rozpoczęcia procedury wobec Polski, kiedy przepisy wejdą w życie.